Ile kosztuje serwis internetowy?

5, 10, 15, 25, 50, 100, 200 – kto da więcej? Co ciekawe – na to samo zapytanie (brief) możemy otrzymać właśnie tak zróżnicowane odpowiedzi. Czy to oznacza, iż ten sam produkt jest wyceniony tak różnie, że za ten sam serwis różni wykonawcy liczą sobie aż tak różne ceny?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ale można założyć, iż cena jest pochodną pozycji rynkowej, doświadczenia, know-how oraz jakości. Często koszt przedstawiony przez doświadczoną agencje jest wyższy, ale wynika z co najmniej dwóch czynników:

 • agencja z racji swojego doświadczenia, pozycji pobiera wyższe wynagrodzenie za pracę
 • agencja z racji swojego doświadczenia, know-how oszacowała koszt na wyższy, gdyż uwzględniła więcej czynników, o których niedoświadczona firma nie wiedziała

Oczywiście trzeba jednocześnie stwierdzić, iż często firma, która robi coś po raz pierwszy będzie miała bardziej innowacyjne podejście czy też większe zaangażowanie. Z drugiej strony, wiąże się to z większym ryzykiem.

O czym myśli klient?

Generalizując klientów można podzielić na następujące grupy:

 • firmy, inwestorów z dużym doświadczeniem w biznesie (koszt alternatywny, czas, konkurencja) ? mające doświadczenie w realizacji różnych projektów,
 • młodych inwestorów, młode firmy, z romantycznym (coś się wymyśli) podejściem do biznesu,
 • pasjonatów z podstawową znajomością programowania (napisałem prostą stronę składającą się z 5 podstron i edytora wysiwyg),
 • osoby fizyczne bez doświadczenia (chce naszą klasę, chce 15 mln zł).

Oczywiście nie trudno sobie wyobrazić, iż im klient bardziej doświadczony, tym bardziej świadomy źródeł oraz wielkości kosztów związanych z prowadzeniem (dowolnego) projektu. Może się zdarzyć, iż doświadczony inwestor nie doszacuje poszczególne koszty, jednak trudno sobie wyobrazić aby np. nie brał pod uwagę kosztów finansowych, marketingu czy kosztu alternatywnego ? co często zdarza się mniej doświadczonym inwestorom.

Wykres: Świadomość źródeł kosztów inwestycji w zależności od typu inwestora.

Świadomość inwestorów nt. złożoności przedsięwzięcia

Świadomość inwestorów nt. złożoności przedsięwzięcia

Czynności wchodzące w skład usługi stworzenia serwisu internetowego

Czy firma, która podała najwyższą wycenę ma po prostu największe koszta i najwyższą marzę? Niekoniecznie. Niekiedy wyższa cena wynika z faktu ujęcia w kalkulacji usług pominiętych przez inną firmę. Oczywiście odpowiedzi na to pytanie jest tyle i firm wysyłających ofertę, jednak warto się zastanowić co decyduje o koszcie projektu i co powinno zostać uwzględnione w wycenie.

W zależności od doświadczenia, umiejętności oraz strategi, firmy tworzące serwisy internetowe mogą oferować wszystkie lub wybrane z poniższych usług:

 1. Analizę wymagań serwisu
  1. Określenie celów biznesowych
  2. Analizę wymagań użytkowników serwisu
 2. Przygotowanie specyfikacji projektowej
  1. Opracowanie koncepcji ogólnej
  2. Specyfikacja poszczególnych elementów systemu
  3. Wycena oraz harmonogram projektu
 3. Projekt systemu
  1. Opracowanie architektury i prototypów serwisu
  2. Kreacja graficzna i copy
  3. Projekt UML, bazy danych
 4. Stworzenie serwisu internetowego
  1. Programowanie
  2. Wprowadzenie/opracowanie copy do strony
  3. Testy i usuwanie błędów
  4. Wdrożenie
 5. Utrzymanie i rozwój serwisu
 6. Wykonywanie działań e-marketingowych
  1. SEO i SEM
  2. Marketing wirusowy
  3. E-pr

Klient decydujący się na stworzenie serwisu internetowego, powinien liczyć się z faktem, iż stworzenie strony, która na siebie zarobi jest to przedsięwzięcie złożone i nie ogranicza się do oprogramowania mniej lub bardziej udanego projektu graficznego w mniej lub bardziej udanym systemie CMS.

Oczywiście wszystko zależy od przypadku ? istnieje grupa klientów z doświadczeniem e-marketingowym, która oczekuje od wykonawcy tylko i wyłącznie. Projektu graficznego oraz systemu CMS. Są wręcz klienci, którzy przychodzą z gotową (nierzadko ? wysokiej jakości ) grafiką, szukający jedynie odpowiedniego systemu. Większość jednak dysponuje pomysłem, który nie został skonfrontowany z rynkiem, konkurencją, a także porządnie wyspecyfikowany.

Złożoność całego procesu biznesowego jakim jest stworzenie serwisu internetowego przedstawia ilustracja poniżej:

Proces biznesowy - stworzenie serwisu www

Proces biznesowy - stworzenie serwisu www

Gdzie koszt etapu 4. Stworzenie systemu internetowego, kształtuje się w proporcjach:

Koszty serwisu internetowego - oprogramowanie i wdrożenie

Koszty serwisu internetowego - oprogramowanie i wdrożenie

Należy przy tym pamiętać, iż przedstawione powyżej wielkości mają na celu pokazanie źródeł i proporcji kosztów poszczególnych działań. Mogą one być jednak bardzo różne w zależności od typu inwestycji (w przypadku jeśli pomysł dotyczy zapełnienia niszy przy użyciu standardowego CMS’a, koszt prac rozwojowych będzie znacznie niższy niż w przypadku tworzenia rozbudowanej funkcjonalności).

To nie wszystko

Inwestor powinien pamiętać, iż poza kosztami które związane są z pracami agencji, istnieje szereg wynikających z konieczności przygotowania materiałów, pozyskania partnerów, tworzeniem treści etc. Najważniejsze z nich to koszty:

 • tworzenia treści
 • pozyskiwanie i użytkowników (niekonieczne związane

Koszty utrzymania i rozwoju serwisu jak i koszty działań e-marketingowych, są oczywiście zależne od przyjętej strategi oraz wielkości (w tym oglądalności) serwisu. W niektórych przypadkach treść jest dostarczana przez 1 osobę, w innym serwisie będzie nad nią pracować duży dział…

7 odpowiedzi na “Ile kosztuje serwis internetowy?”

 1. […] Jak ktoś nie wie co wchodzi w skład projektu pt. stworzenie portalu internetowego, to zapraszam do mojego wpisu Ile kosztuje serwis internetowy? […]

 2. Panie Łukaszu, kilka błędów się wkradło w treści. Mimo wszystko artykuł na plus! Dodałem stronę do ulubionych 😉

 3. admin pisze:

  Dziękuje za pozytywne słowa – motywują do mniejszej ilości błędów 🙂

 4. Max pisze:

  Dobry artykuł – dziękuję za cenne wskazówki.
  Jeśli o mnie chodzi – wrzucam w Ulubione i czekam na więcej.

  Gdyby szukał Pan tematu to dobrze byłoby rozbić poszczególne etapy na mniejsze elementy i opisać je indywidualnie, ale to tylko moja luźna sugestia.

  Pozdrawiam
  „Max”

 5. @Max – nie jest to takie proste. W szczególności na temat zarządzania projektami powstało wiele książek i publikacji, postaram się jednak mieć ten temat na uwadze i przybliżać wybrane tematy.

  Pozdrawiam
  ŁP

 6. Marcin pisze:

  Rozbieżność cen zawsze będzie duża. Nie ma nigdy stałej ceny. To tak jakby zapytać „ile kosztuje samochód?”. Projektowanie stron internetowych jest zależne od wielu czynników oraz dodatków do strony co ma wpływ na koszt.

 7. Antoni pisze:

  Stary artykuł, ale jakże aktualny! Cieszę się, że trafiłem na tą stronę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.