Facebook zdobywa dusze polskich internautów

W zeszłym tygodniu przeczytałem na gazecie artykuł o księdzu organizującym msze na Facebooku (sic!). Co więcej nie jest to jakaś fanaberia z za oceanu, a działanie O. Maciej Soszyńskiego skierowane do polskich internautów w wieku 20-30 lat.

To, że w naszym kraju laicyzacja postępuje i w kościołach widać coraz większe pustki jest pewne. Nie jest to jednak mój powód zainteresowania tematem 😉 Dużo ciekawszym jest fakt, iż O. Maciej wybrał właśnie FB jako platformę do kontaktów z wiernymi.

Nie ma tu drugiego dna, sponsoringu czy działania PR’owego (rodem z Blipa czy Sledzika). Źródła decyzji są proste i klarowne – dotrzeć w jak najprostszy sposób do jak najszerszej grupy młodych ludzi, komunikować się w sposób prosty i szybki, wymieniać poglądy, nauczać.

FB stał się w bardzo szybkim czasie największą i najbardziej znaczącą platformą kontaktów w Internecie. Oczywiście można dyskutować na temat przyszłości FB vs MySpace, Twitter, Orkut czy NK. To jest jednak rzecz drugorzędna. Możliwe, iż któryś z tych serwisów (lub zupełnie nowy) za jakiś czas zacznie odbierać użytkowników FB. To nie jest ważne. Mnie interesuje to, iż internet zmienia świat, staje się medium najważniejszym, podstawowym i bardziej opiniotwórczym niż prasa czy telewizja.

Co ciekawe (jak na razie) internet nie zabija swoich żywicieli. Co prawda sprzedaż oraz nakłady na reklamę w tradycyjnych mediach spadły wyraźnie w ostatnich latach, jednak znaczna ich część przeniosła się do serwisów internetowych wydawców, którzy stracili w tradycyjnych wydaniach. Internet nie mógłby egzystować bez wydawców, których korzenie mocno tkwią w prasie, telewizji i radiu.

Dzisiejszy post nie wnosi nic twórczego i odbiega mocno od tego co staram się pisać na co dzień. Warto jednak czasem odnotować drobne, ale ważne wydarzenia.

W dniu dzisiejszym msza21 ma 170 fanów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.