Narzędzia do projektowania

Postanowiłem zdradzić trochę informacji na temat narzędzi, których używam do projektowania (czyt. tworzenia projektów funkcjonalnych, przygotowywania specyfikacji oraz prototypowania). Każda osoba odpowiedzialna za produkcję serwisów ma taki zestaw, jednak rzadko mówi się o tym głośno 😉

Pierwsze spotkanie z klientem to najczęściej kartka papieru, ewentualnie narzędzie do tworzenia mapy myśli lub arkusz kalkulacyjny w którym na szybko notuje uwagi (arkusz jest wygodniejszy do notowania w sposób macierzowy-tabularyczny niż kreator tabel w Writerze/Wordzie).

Mapy myśli

Mapa myśli przydaje mi się do szybkiego notowania najważniejszych kwestii związanych z projektem – może pokazywać strukturę serwisu, przydaje się do szybkiego opisania algorytmu wyliczania cen w systemie rezerwacyjnym czy stworzenia schematu kategorii w sklepie internetowym. Mapy często wykonuje wraz z klientem, a następnie już na spokojnie uzupełniam na biurku.

Dotychczas używałem programu Semantik (środowisko KDE) ale ostatnio spodobał mi się Xmind – pozwala grupować liście oraz ma rozbudowany zestaw styli oraz ‚kształtów’, trochę jednak przeszkadzają mi ograniczenia wynikające z tego, iż xmind sam przerzuca myśli w wolne pola przestrzeni roboczej.

Mapa myśli - program Semantik

Mapa myśli - program Semantik

Mapa myśli w programie Xmind

Mapa myśli w programie Xmind

Mapa myśli z Xmind nie jest mojego autorstwa – akurat nie miałem pod ręką nic co by można było pokazać na blogu 😉

Projekty funkcjonalny w arkuszu

Arkusz kalkulacyjny to chyba najbardziej genialny program XX wieku. Wachlarz jego zastosowań znacznie prześcignął najskrytsze marzenia projektantów 😉

Praktycznie w 90% projektów istnieje potrzeba rozrysowania layoutu i przedstawienia go klientowi przed rozpoczęciem prac nad projektowaniem graficznym. Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego ma jedną wielką zaletę – praktycznie każdy potrafi go używać (no może poza naszymi grafikami 😉 ). Taki plik można przesłać klientowi do przemyślenia. Może  on nanieść także swoje uwagi czy poprawki (tego akurat nie lubimy, ale zdarza się).

Projekt funkcjonalny w arkuszu

Projekt funkcjonalny w arkuszu

Dia jak diagramy

Tam gdzie arkusz i kartka (tu edytor tekstu) zawodzi, sprawdzają się diagramy. W szczególności są one przydatne przy projektowaniu work flow, czy opisywaniu procesów, które następnie programiści mają odwzorować w systemie.

Jakiś rok temu starałem się wszystko robić w Semantiku (czy też Kdissert) jednak przy większych projektach (szczególnie odwzorowujących skomplikowane procesy biznesowe) mapa myśli poległa. Od pewnego czasu używam programu Dia. Pierwszy raz gdy zacząłem z nim pracować, wydawał mi się zbyt techniczny. Tu jednak sprawdzi się powiedzenie „Nie szata zdobi człowieka”. Dia sprawdza się zarówno we współpracy z klientem jak i do tworzenia diagramów np. w UML.

Diagramy w programie DIA

Diagramy w programie DIA

Prototypowanie

Do niedawna stosowałem głównie prototypowanie w arkuszu oraz na kartce papieru. Od czasu do czasu tworzyłem ekrany za pomocą edytora WYSIWYG (np. NVU). Takie projektowanie jest jednak obarczone znacznymi wadami – arkusz daje bardzo ograniczone możliwości do prezentacji ekranów – po prostu trzeba wielkiej wyobraźni aby wiedzieć jak to będzie działało, natomiast rysowanie na kartce jest bardzo kłopotliwe – każda poprawka to nowy rysunek.

Długo szukałem narzędzia, które pozwoliłoby nam wygodnie pracować nad prototypami. Pencil nie wiele różni się od Power Pointa (czy też Impressa). Ciekawie wyglądał Balsamiq oraz Protoshare. Ten drugi daje spore możliwości współpracy. Ostatecznie zdecydowaliśmy się jednak na zakup iPlotza – lepsza cena, wersja web oraz desktopa, a także testowa wersja beta, która zapowiada wiele przydatnych zmian (np. HTML preview).

Prototyp strony w iPlotz

Prototyp strony w iPlotz


Specyfikacja

Ostatnim elementem prac nad dokumentacją jest stworzenie oficjalnego dokumentu, który w moim wykonaniu jest po prostu kilkudziesięciu stronnicową książką. Zawiera wszystkie schematy, projekty funkcjonalne, mapy myśli, ekrany które są niezbędne aby klient wiedział co zamawia, a my co mamy wykonać.

6 odpowiedzi na “Narzędzia do projektowania”

 1. Arkusz kalkulacyjnego też kiedyś używałem, jednak dosyć szybko mi się odechciało 🙂 Swoją drogą to jest nawet książka „Prototyping with Excel”. Obecnie przy przenoszeniu prototypów na formę cyfrową korzystam z Pencila (przy prostych rzeczach) lub Axure. Ten drugi program jest najlepszym narzędziem z jakiego korzystałem.

 2. Pencil mnie bardziej męczył niż Excel 😉

  Axure ma jedną poważną wadę:
  System Requirements
  Windows 2000, XP, 2003 Server or Vista
  Microsoft Office Word 2000, XP, 2003, 2007

  Potrzebuje czegos do pracy zespołowej, czasami zdalnej i jeszcze pracującego pod wszystkimi platformami (Windows, Linux, Mac OS).

 3. Wersja beta iPlotza stała się od wczoraj wersją produkcyjną. Dostępny jest preview w wersji HTML oraz sporo drobnych usprawnien.

  Widac wyraznie, iz wersja WEB zostawia w tyle wersje Desktop.

  Ciesze sie, ze zdecydowalismy sie na to narzedzie 🙂

 4. Piotr pisze:

  Po rekomendacjach między innymi z tej strony zdecydowałem się na zakup dostępu do iPlotza. Opłatę chciałbym wrzucić w koszty działalności. W jaki sposób księgować tego typu rzeczy? Ogólnie jak rozliczać zakupy z zagranicy?

 5. @Piotr – mam nadzieje, że wybór okazał się trafny 🙂

  Co do kosztów – ja po prostu drukuję fakturę, płacę kartą, a księgowa przelicza koszty i odpowiednio wylicza VAT do zapłacenia (bo VAT w takich wypadkach płaci się w kraju).

  Więcej nie jestem w stanie powiedzieć i nie namieszać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.