Cash flow dla projektu POIG 8.1

26 Sty , 2010  

Do kolejnych naborów POIG 8.1 coraz bliżej, nieuchronnie zbliżają się także zmiany w zasadach przyznawania dofinansowania. Moją opinie na temat planowanych zmian wyraziłem tutaj. Dwa tygodnie temu w BiznesNet pojawił się także wywiad, w którym opowiedziałem o moich doświadczeniach z POIG i przedstawiłem uproszczoną kalkulacje cash flow dla projektu dofinansowane z działania POIG. Dzisiaj kontynuuje temat na blogu Artura Kurasińskiego oraz w dalszej części wpisu.

Ponieważ  temat wydał mi się interesujący, postanowiłem przygotować kolejną kalkulacje, tym razem dla większego projektu – który charakteryzuje się znaczącym udziałem kosztów z VAT. Zgodnie z planowanymi zmianami w POIG, przyjąłem, iż intensywność wsparcia unijnego będzie na poziomie 70%. Poniżej najważniejsze założenia kalkulacji:

  • kwota projektu – 500 000 zł
  • kwota dofinansowania – 350 000 zł
  • beneficjentem jest osoba lub firma uprawniona do wsparcia na poziomie 70%
  • przy projekcie zatrudnione będzie product manager pracujący przez cały okres projektu – 24 m-ce
  • w połowie projektu zatrudniony zostanie handlowiec
  • firma wystąpi o wypłatę zaliczki na poziomie 30% przyznanej kwoty dofinansowania
  • koszty inwestycji w wartości niematerialne i prawne (grafika, specyfikacja, oprogramowanie) – 183 200 zł
  • budżet przeznaczony na marketing – 144 000 zł

UWAGA: przedstawione wielkości zostały zupełnie wymyślone, nie jest to żaden przykład przeniesiony z biznesplanu, proszę nie traktować podanych wielkości jako dobry lub zły przykład (dobry z perspektywy ekspertów PARP) – jedynie jako przykład użyty w celu przedstawienia cash flow projektu.

Arkusz: Etap 1 – 2

Przyjąłem, iż wypłata zaliczki odbędzie się z 3 miesięcznym opóźnieniem (można tego uniknąć planując rozpoczęcie projektu np. 6 miesięcy po ogłoszeniu wyników – z drugiej strony wiadomo, że konkurencja nie śpi).

Dla uproszczenia zwrot VAT będzie dokonywany na początku kolejnego etapu.

Arkusz: Etap 3 – 5

Z wyliczeń wynika, iż finansowanie pierwszych 2 etapów z zaliczki sprawia, iż w etapie 3 dramatycznie rośnie nam zapotrzebowanie na gotówkę (maleje intensywność wsparcia). Wiele osób o tym zapomina. Skoro sfinansowało się 100% pierwszych dwóch etapów z zaliczki, to etap 3 trzeba będzie sfinansować w 60% ze środków własnych (tak w uproszczeniu 30% dofinansowania na etap 3, zostało wydane w etapie 1 i 2).

Tak naprawdę to będzie trzeba sfinansować 100% i czekać na refundacje – mając 160 tys na minusie czekamy na 66 zwrotu z UE oraz 17 tys VAT, jednocześnie ponosimy kolejne koszty, co sprawia iż na koniec etapu 4 mamy – 190 tys.

W etapach 4 i 5 pojawia się koszt marketingu – proszę zwrócić uwagę, iż jest on narastający (przyjąłem iż intensywność kampanii będzie rosła). Zresztą niektóre formy marketing (np. pozycjonowanie stron) charakteryzuje się wynagrodzeniem na zasadzie success fee, tak więc podobne założenie można przyjąć w większości projektów (chyba, że ktoś chce wystartować bardzo intensywnie – tak jak np. jakieś 2 lata temu opengsm.pl, o którym jednak obecnie nikt nie mówi).

Przychody

W cash flow nie uwzględniłem przychodów, które niewątpliwie powinny pojawić się w drugim roku działalności. Proponowałbym jednak do tematu przychodów podchodzić ostrożnie. Wiadomo – znaczna część projektów to mniejsze lub większe opóźnienia. Często wstępna kalkulacje trzeba korygować. Nierzadko wynik finansowy po 5 latach jest lepszy niż się oczekiwało, jednak jest to efekt kuli śniegowej i ‚sutych’ 4 i 5 roku. Z tego względu proponowałbym zabezpieczyć przynajmniej 70% kwoty, która wyniknie z podobnej analizy dla własnego projektu. W analizie nie uwzględniłem także kosztów niekwalifikowanych, a zapewne takie się pojawią (chociażby wynagrodzenie dla konsultanta za napisanie wniosku).

Wykres: Cash flow projektu – 27 m-cy

Podsumowanie

Ile razy liczę cash flow dla projektów, wychodzi mi iż beneficjent powinien posiadać kwotę będąca równowartością od 40 do 60% wartości projektu. Oczywiście można programować projekt tak, aby etapy były krótsze, negocjować terminy płatności i przesuwać je na koniec etapu. Należy jednak pamiętać o konieczności rozliczenia etapu do 30 dni po zakończeniu (rozliczenia = zapłacenia całości kosztów, w tym VAT). Większa ilość etapów to także większy koszt (czasu własnego czy też wynagrodzenie dla konsultanta). Niezbędna kwota może być sfinansowana z pożyczek – nie trzeba być właścicielem kapitału. Jeśli product managerem będzie np. właściciel sp z o.o. może on traktować część swojego wynagrodzenia jako wkład własny. Proponuje więc zrobić najpierw kalkulację minimum, a następnie zastanawiać się co mogę jeszcze zrobić, na co starczy mi środków.  Tak czy inaczej – trzeba mieć kasę, żeby ją dostać z UE.

, , ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *