Dobre pozycjonowanie strony – czyli jakie?

Jakiś czas temu w Gazecie Prawnej pojawił się artykuł „Warto zadbać o SEO i SEM”, do którego nie będę nawet linkował (szkoda mocy linka – skoro jesteśmy w temacie SEO), gdyż był żenujący. Swoje uwagi umieściłem pod artykułem, natomiast na swoich blogach rozprawili się z nim: Mirek Połyniak i Websukces. Wspominam o tymże dziele GP, gdyż artykuł uzmysłowił mi, iż z wiedzą na temat SEO w Polsce wcale dobrze nie jest i pisać trzeba.

Od pewnego czasu (wydaje mi się, iż w przybliżeniu od początku 2009 roku – gdyby nie był to rok Facebooka, można by nazwać go rokiem pozycjonowania stron) zauważyliśmy zwiększoną świadomość klientów w temacie reklamy w Google. Klienci dzwonią i pytają, wysyłają maile, dopytują się o usługę pozycjonowania. Kiedyś tworząc stronę należało klienta przekonać, iż optymalizacja strony to nie wszystko i warto się pozycjonować – obecnie już nie trzeba. Cały czas myślę tu o małych i średnich przedsiębiorstwach, gdyż generalnie w dużych firmach świadomość znaczenia reklamy w wyszukiwarkach jest (i była) znacznie lepsza.

Na czym polega pozycjonowanie strony www?

Usługa pozycjonowania stron jest to złożone zadanie, na które składa się przynajmniej kilka elementów. Złożoność zależy w dużej mierze od zakresu pozycjonowania (ilości fraz oraz podstron / domen serwisu) oraz siły konkurencji. Nie będę się zajmował pozycjonowaniem strony wizytówki na hasło ‚fryzjer damski ustrzyki dolne’, gdyż takie pozycjonowanie jest usługą raczej prostą i wykonać ją może początkujący pozycjoner za niewielką opłatą. Przyjmijmy jednak, iż pozycjonowanie ma dotyczyć serwisu internetowego służącego do wyszukiwania i zamawiania wyjazdów wakacyjnych (np. konkurencja wakacje.pl).

W takim wypadku na proces pozycjonowania strony składać się będzie wiele czynności:

 1. Określenie celów
 2. Analiza konkurencji oraz zachowań internautów
 3. Dobór fraz kluczowych oraz landing pages
 4. Optymalizacja kodu i treści strony
 5. Budowanie zaplecza tematycznego i linkowanie
 6. Zakup lub wymiana linków, linki społecznościowe
 7. Monitoring wyników (pozycji fraz)
 8. Analiza statystyk odwiedzin – ulepszanie kampanii

Określenie celów

Wydaje się to tak oczywiste, że wręcz niepotrzebne – wiele firm wręcz o tym zapomina. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie ‚Po co Ci ruch na stronie?‚. Proszę zapoznać się z wpisem w linku – czy odpowiedzi są rzeczywiście oczywiste?

Analiza konkurencji oraz zachowań internautów

Jest to pierwszy etap działań, którego celem jest ocena stopnia trudności planowanych prac. Na tym etapie pozycjoner poznaje konkurencje, siłę ich stron oraz zaplecza. Jest to podstawa do przygotowania wyceny oraz szacunkowego terminu osiągnięcia celów (np. top10, top3).

Dobór fraz kluczowych oraz landing pages

Na podstawie analizy konkurencji oraz w oparciu o analizę najbardziej popularnych słów kluczowych tworzona jest wycena (sposoby rozliczeń za pozycjonowanie opiszę w kolejnych postach) wraz z listą propozycji landing pages. O ważności odpowiedniego doboru stron docelowych pisałem tutaj. W omawianym przykładzie serwisu rezerwacyjnego może to być np.:

 • tanie wakacje -> nazwadomeny.pl
 • wakacje grecja -> nazwadomeny.pl/wakacje/grecja
 • narty val di sole -> nazwadomeny.pl/narty/włochy/val-di-sole
 • rejsy chorwacja -> nazwadomeny.pl/rejsy/chorwacja

Następnie wraz z klientem opracowywany jest ostateczny budżet i kształt kampanii.

Optymalizacja kodu i treści strony

Praca pozycjonera (tak jakby trzy pierwsze punkty to nie była praca) rozpoczyna się od audytu seo strony oraz stworzenia listy wytycznych dotyczących zmian w serwisie (meta tagi, przyjazne linki, poprawność linków, liczba błędów w HTML, konstrukcja, opisy itd). Bardzo często w wyniku audytu stwierdza się np. iż w kodzie znajduje się wiele błędnych linków, niedomkniętych tagów HTML czy brakuje opisów (alt i title). To są kwestie czysto programistyczne, ale nie warto zabierać się za trudne pozycjonowanie jeśli nie wykona się optymalizacji kodu serwisu.

W przypadku jeśli serwis nie był analizowany pod względem użyteczności, dobór landing pages może być połączony z testem użyteczności i przeprojektowaniem stron docelowych w taki sposób, aby zwiększyć szanse na zakup / pozostanie na stronie (w zależności od celu budowania ruchu). Przykład redesignu na potrzeby zwiększenia konwersji zaprezentowałem tutaj. Jest to jednak usługa dodatkowa, nie związana bezpośrednio z procesem pozycjonowania.

Ostatnim elementem optymalizacji jest opracowanie wytycznych i zmiana treści na stronie. W przypadku wielkich serwisów z rozproszonym systemem tworzenie treści (treść dodawana przez partnerów serwisu) nie jest to oczywiście możliwe. Takie jednak serwisy nie powstają od tak. Żeby zagrozić serwisowi wakacje.pl czy travelplanet musiałby wejść olbrzymi inwestor, nad treściami musiałby pracować duży dział, w takich przypadkach rady i wytyczne SEO będą nieodzowne. Można jednak sobie wyobrazić mały serwis, który zajmować się będzie sprzedażą niszowych wyjazdów (np. freeride w Alpach, trekking w Nepalu), znaczna część treści na początku stworzona zostanie wewnętrznie. Taki start up powinien być tworzony pod bacznym okiem specjalisty od SEO, gdyż dobra treść może obniżyć znacznie koszty pozycjonowania.

Budowa zaplecza tematycznego i linkowanie

Kolejnym etapem prac jest tworzenie tzw. zaplecza tematycznego. Wraz z rozwojem algorytmów Google rośnie znaczenie linków powiązanych tematycznie i dobrego, nie spamerskiego tekstu. Proces tworzenia zaplecza i linkowanie to stała, regularnie prowadzona praca.

CDN

Niebawem kolejna część opowieści o SEO. Postaram się opisać pozostałe elementy procesu pozycjonowania oraz opowiedzieć w skrócie o sposobach rozliczenia za pracę (w tym – dlaczego to nie może kosztować 100zł / m-c). W międzyczasie zapraszam do lektury:

Jedna odpowiedź do “Dobre pozycjonowanie strony – czyli jakie?”

 1. […] zeszłym tygodniu opisałem dość szczegółowo kwestie związane z przygotowaniem oferty, wyborem fraz oraz przygotowaniem […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.