Strategia Adwords dla B2B

8 Kwi , 2010  

Przeczytałem dziś ciekawy wpis na Search Engine Land. Autorka słusznie zauważa, iż w większości kampanii kierowanych do konsumentów (B2C) strategia osiągnięcia jak najwyższego quality score, a przez to obniżania kosztu CPC, jest słuszna. O strategii SEM pisałem w tym wpisie.

Sytuacja komplikuje się w przypadku oferty kierowanej do klientów biznesowych (B2B). Wiadomo, iż w przypadku takich klientów penetracja oferty jest szersza, wybór kontrahenta bardziej przemyślany. Jednocześnie wolumen wizyt nie jest tak ważny – chodzi o jakość kontaktu i jak najlepsze targetowanie potencjalnych klientów.

Patricia w swoim wpisie poleca jak najlepsze targetowanie reklamy oraz copywriting tekstów w boksach reklamowych, który będzie eliminował niepotrzebny ruch. Innymi słowy lepiej mieć niższe quality score, wyższą stawkę za kliknięcie i mniejszy ale dobrze dopasowany ruch. Polecam cały wpis, a poniżej najważniejsze punkty.

Wskazówki jak targetować ruch:

  • dobór precyzyjnych fraz w tym z długiego ogona (lepiej ‚drzwi szklane przesuwne stalowe’ niż ‚drzwi stalowe’)
  • wykorzystanie mechanizmu dopasowania
  • wykorzystanie mechanizmu eliminacji słów kluczowych (negative keywords)
  • wykorzystywanie geotergetowania, porównywanie skuteczności reklam w różnych regionach (nawet jeśli oferta kierowana jest do klientów na terenie całego kraju)

Dodatkowo Patricia wskazuje na sensowność stosowania tekstów reklamowych, które z góry eliminują wizyty osób nie będących naszym targetem. Jeśli np. świadczymy kompleksową usługę projektowania sklepów internetowych i koszt naszej pracy nigdy nie jest niższy niż 5 000 zł, można rozważyć umieszczenie takiej informacji w boksie reklamowym. Wyeliminuje to osoby, które szukają freelancerów wdrażających open source’owe produkty, czy alternatywę dla iStore’a. Warto jednak pamiętać, iż w podanym przypadku bardzo niski CTR dla frazy ‚sklepy internetowe’ sprawi, iż nasza reklama przestanie być wyświetlana.

, , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *