Strategia Adwords dla B2B

Przeczytałem dziś ciekawy wpis na Search Engine Land. Autorka słusznie zauważa, iż w większości kampanii kierowanych do konsumentów (B2C) strategia osiągnięcia jak najwyższego quality score, a przez to obniżania kosztu CPC, jest słuszna. O strategii SEM pisałem w tym wpisie.

Sytuacja komplikuje się w przypadku oferty kierowanej do klientów biznesowych (B2B). Wiadomo, iż w przypadku takich klientów penetracja oferty jest szersza, wybór kontrahenta bardziej przemyślany. Jednocześnie wolumen wizyt nie jest tak ważny – chodzi o jakość kontaktu i jak najlepsze targetowanie potencjalnych klientów.

Patricia w swoim wpisie poleca jak najlepsze targetowanie reklamy oraz copywriting tekstów w boksach reklamowych, który będzie eliminował niepotrzebny ruch. Innymi słowy lepiej mieć niższe quality score, wyższą stawkę za kliknięcie i mniejszy ale dobrze dopasowany ruch. Polecam cały wpis, a poniżej najważniejsze punkty.

Wskazówki jak targetować ruch:

  • dobór precyzyjnych fraz w tym z długiego ogona (lepiej ‚drzwi szklane przesuwne stalowe’ niż ‚drzwi stalowe’)
  • wykorzystanie mechanizmu dopasowania
  • wykorzystanie mechanizmu eliminacji słów kluczowych (negative keywords)
  • wykorzystywanie geotergetowania, porównywanie skuteczności reklam w różnych regionach (nawet jeśli oferta kierowana jest do klientów na terenie całego kraju)

Dodatkowo Patricia wskazuje na sensowność stosowania tekstów reklamowych, które z góry eliminują wizyty osób nie będących naszym targetem. Jeśli np. świadczymy kompleksową usługę projektowania sklepów internetowych i koszt naszej pracy nigdy nie jest niższy niż 5 000 zł, można rozważyć umieszczenie takiej informacji w boksie reklamowym. Wyeliminuje to osoby, które szukają freelancerów wdrażających open source’owe produkty, czy alternatywę dla iStore’a. Warto jednak pamiętać, iż w podanym przypadku bardzo niski CTR dla frazy ‚sklepy internetowe’ sprawi, iż nasza reklama przestanie być wyświetlana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.