Programy, inkubatory – jak jest, a jak być powinno

Wczoraj na Facebook Artur Kurasiński zainicjował ciekawą dyskusję dotyczącą wykorzystania środków przez inkubatory w działaniu 3.1. Wojciech Przyłęcki podczas konferencji TMT Warsaw podał pewne statystyki dotyczące projektów realizowanych przez inkubatory.

Cytując relacja Artura – „22 inkubatorów powstałych z 3.1 przejadło ponad 200 mln zł wypuszczając…15 projektów (z czego 11 należy do InQbe i firm zależnych). Wychodzi, że inkubator finansując projekt do sumy 800 tys zł sam ma koszty na poziomie 1.2 mln pln.”.

Nic dodać nic ująć 🙂 Koszty obsługi projektów są większe niż sumy przeznaczone na projekty właśnie. Wojciech Przyłęcki sprostował jeszcze na Facebooku – „Żeby być precyzyjnym – 287 MLN jeszcze nie zostało przeżarte – tyle dostały 22 inkubatory na 5 lat tj. do 2013 r. InQbe zrobiło 9 projektów, 2 zrobil Ventures Hub – oba inkubatory należą do IQ Partners.”.

Tak czy siak wielkie kwoty. Należałoby się zastanowić jak to wygląda w innych funduszach. Ile kosztuje obsługa przeciętnego projektu szkoleniowego, a ile same szkolenia. Ile obsługa firm które takie projekty realizują przez RIF’y oraz PARP, itd. Obawiam się że udział tych kosztów będzie się kształtował na poziomie 40-60%.

Powtórzę to co napisałem na Facebooku. Patrząc na te liczby oraz doświadczenie własne i klientów z POIG powoli do wniosku, że cały pomysł ma źle położony środek ciężkości. Co to jest innowacyjność? Jedna z definicji głosi = zdolność do rozwiązywania problemów. Należałoby sobie najpierw powiedzieć co jest problem polskich przedsiębiorców, którzy chcą tworzyć projekty np. innowacyjne.

Według mnie jest to:
– biurokracja
– zły, drogi dostęp do pieniądza
– wysokie koszty pracy
– brak infrastruktury
– nieprzyjazne środowisko prawne

Obecnie tworzy się jakieś monstrualne twory, które mają wyłonić garstkę szczęśliwców, a przy tym obsługa tych tworów (biurokracja) jest często droższa niż środki przeznaczone dla wspomnianej garstki.

Ze swojej strony jako przedsiębiorca wolałbym np.:
– kredyt 0% jeśli inwestuje w projekty danego typu
– zwolnienie z części obciążeń jeśli tworzę nowe miejsce pracy w określonej branży np. biotechnologia, energetyka, etc.
– darmowe szkolenia SPECJALISTYCZNE dla pracowników
– dostęp do taniej, fachowej wiedzy, konsultingu
itp.

Potrzebna byłaby jednak pomoc nie w postaci rozdmuchanych projektów, konkursów dla firm i organizacji które prowadzą takie projekty. Duży wór w postaci „(innowacyjna) gospodarka” gdzie przeciętny przedsiębiorca mógłby uzyskać szybko mikropomoc! Wniosek 2 tygodnie – odpowiedź, kolejne 2 tygodnie – uruchomiona linia kredytowa, etc.

Oczywiście takie działanie może dotyczyć MSP, małych projektów, prostych problemów. Pamiętajmy jednak iż MSP są siłą napędową gospodarki. Ile firm mogłoby skorzystać z pomocy w wysokości 10 tys zł (np. koszty ZUS przez rok) za kwotę 200mln zł? Rachunek jest prosty 200 000 000 / 10 000 = 20 000!

3 odpowiedzi na “Programy, inkubatory – jak jest, a jak być powinno”

  1. W książce „Sztuka innowacji” pada mądre zdanie, że gdyby innowacje powstawały przez centralne zarządzanie, to Krzemowa Dolina byłaby bliżej Moskwy niż San Francisco… Teraz chyba możemy mówić, że byłaby bliżej Brukseli 😉

  2. Heh – no tak, nic dodać nic ująć.

  3. nsx2001 pisze:

    Niestety zapewne w książce Sztuka innowacji nie wspomnieli, że zarówno w Rosji jak i w Polsce brakuje osób z kapitałem, które mogłybv inwestować w młode firmy, które wg. nich są tego warte. Business Angels i VC w większości przypadków nie inwestują poniżej 1mln zł – to tworzy lukę kapitałową. Stąd pomysł na stworzenie takiego systemu redystrybucji naszych podatków. Inna sprawa, jak efektywnie są te środki wydawane i jaką część z tych środków konsumują ci, którzy je oferują. Idea jest dobra, natomiast zgadzam się, koszt dystrybucji jest ogromny, pojawia mi się taki tego powód: „rozdajemy kasę, ale sami też za coś musimy żyć, analizujemy wnioski, rozmawiamy z projektodawcami, a naszą pracę wyceniamy na xxx mln zł / kilka osób „

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.