Reklama mobile od Google – Google Places tu i teraz

Nie tak dawno pisałem o tym, iż Google stworzyło nową usługę pod nazwą Google Places. W tym tygodniu pojawiła się informacja o udostępnieniu Google Places API oraz nowej wersji aplikacji na telefony, która od teraz nazywać się będzie po prostu Places (na polskich telefonach Miejsca).

Podobnie jak w przypadku Google Maps można się spodziewać, iż niebawem będziemy mieć do czynienia z wysypem serwisów bazujących na możliwościach oferowanych przez Google Places oraz… na aplikacji na telefony mobilne.

Miejsca
Testowałem działanie aplikacji i działa naprawdę świetnie. Wyłączyłem GPS-a (na ogół mam wyłączony żeby oszczędzać baterię), korzystałem w WiFi w domu i na podstawie lokalizacji IP system bardzo precyzyjnie wskazał moje położenie (z dokładnością do 50m).

Aplikacja Miejsca (Places) - wybór kategorii

Aplikacja Miejsca (Places) - wybór kategorii

Aplikacja pozwala na przeglądanie kategorii lub wyszukanie dowolnego miejsca. Mamy 7 predefiniowanych kategorii:

 • restauracje
 • kawa
 • bary
 • hotele
 • atrakcje
 • bankomaty
 • stacje paliw

można także zdefiniować własne wyszukiwanie domyślne.

Aplikacja Miejsca (Places) - lista miejsc

Aplikacja Miejsca (Places) - lista miejsc

Aplikacja korzysta z opisów (opis, zdjęcia, godziny otwarcia, etc.) i recenzji z różnych serwisów internetowych. W przypadku restauracji otrzymałem recenzje z gastronauci.pl oraz happycow.net. Baza hoteli i recenzji pochodzi między innymi z sieci Interhome, serwisów Booking.com, odkryjpolske.pl oraz holidaycheck.pl. Baza bankomatów np z targeo.pl. Najsłabiej chyba działają atrakcje turystyczne, które nie są pobierane z dużych zewnętrznych serwisów..
Pozwala także na przeglądanie buzz-ów na temat danego miejsca oraz oczywiście dzieleniem się znaleziskiem ze znajomymi. Można także skorzystać z wygodnej opcji ‚dodaj jako kontakt’ oraz zadzwoń, pokaż na mapie czy prowadź do (nawigacja).

Aplikacja Miejsca (Places) - strona miejsca

Aplikacja Miejsca (Places) - strona miejsca

Przyszłość – możliwości i ograniczenia
Google Places to potężne narzędzie w telefonie. Przydatne zarówno na co dzień w mieście w którym się żyje, jak i podczas wyjazdu. Wydaje się, iż jedynym ograniczeniem (i to głównie dla Polaków) są ceny połączeń z internetem w roamingu. Miejsca zapewniają bardzo wygodne narzędzia podczas wakacji, podróży biznesowych jak i po prostu podczas wypadu do miasta.

Co na to marketerzy? Chyba nie mają wyjścia jak tylko poznać nowe możliwości i zacząć z nich korzystać. Google Places wyświetlają linki sponsorowane Adwords (o ile ustawi się tak kampanię). Może to być efektywny sposób dotarcia do nowych klientów. Jednocześnie ilość użytkowników aplikacji będzie prawdopodobnie dynamicznie rosła.
Obcokrajowcy już efektywnie wykorzystują aplikacje tego typu.

Rok 2011 rokiem reklamy mobilnej w Polsce?
Niestety w Polsce jak na razie usługi mobilne nie zdobywają dużej popularności. Gowalla czy Forsquare to raczej ciekawostka niż użyteczne narzędzie dla polskich użytkowników. Niebawem jednak Facebook udostępni mechanizmy lokalizacji co powinno zaostrzyć konkurencję a dla marketerów otworzyć nowe możliwości. Google Places wygląda bardzo ciekawie. Oczywiście wszystkie działania należy dostosować do potrzeb. Osobiście uważam jednak, iż w roku 2011 budżety na reklamę mobilna poszybują w górę 🙂

6 odpowiedzi na “Reklama mobile od Google – Google Places tu i teraz”

 1. […] tygodnie temu pisałem o pojawieniu się nowej usługi – Google Places, która zapowiada co czeka nas w niedługiej […]

 2. morzepan pisze:

  wreszcie aplikacja, która naprawdę się przyda człowiekowi! Tak łatwo będzie wreszcie znaleźć najlepsze bary:)

 3. Marcinho pisze:

  Myślę że autor ma racje, usługi mobilne coraz popularniejsze będą, dzięki dla Smartfonów. Ciekawy jestem ile już Polskich lokalów znajduję się w tej aplikacji?!

  • @Marcinho – obiektów jest naprawdę dużo.

   Wpisałem sobie np. stacja benzynowa i Krakowie znajduje mi wszystkie jakie znam w okolicy 🙂

   Places bierze bazę obiektów z map Google. Ponieważ ostatnio Google wzbogaciło wyniki wyszukiwania (SERP-y) o wyniki tej bazy, to wszystkim firmom zależy żeby tam być.

   Dzięki temu Google ma bardzo dobre bazy obiektów – za free.

 4. barman55 pisze:

  no to już brzmi dosyć przekonująco 🙂 ale ciekawy jestem, czy znajdzie także lokale w mniejszych miastach, lub na wsi. Cz macie już doświadczenia w związku z tym??

  • @barman55 – nie sprawdzałem szczerze powiedziawszy. Sprawdzę jak będę gdzieś na urlopie.

   Pewnie świadomość takich usług jak mapki google, pozycjonowania itd. w małych miejscowościach jest znacznie mniejsza. Szczególnie jeśli nie są to miejscowości nastawione na turystykę.

   Często w małym mieście czy na wsi są 3 knajpy i 2 restauracje. Wszyscy wiedzą gdzie są i właściciele nie muszą dbać o swoją obecność w GM.

   Z ciekawości potestuje jak będę gdzieś na wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.