Po 11 – testuj!

Często ludzie pytają mnie jaki będzie koszt wejścia z danego źródła, jaka konwersja, czy to się opłaca itd. Pytania te pojawiają się niezależnie od formy reklamowej o jakiej rozmawiamy – pozycjonowania, kampanii adwords, newslettera czy kampanii banerowej.

Testuj pomysły

Z doświadczeń wiem jednak, iż podanie przybliżonych wielkości jest bardzo nieprecyzyjne. Zdarza nam się prowadzić kampanie dla podobnych serwisów – działających w tych samych lub zbliżonych branżach, które przy zastosowaniu podobnych środków osiągają zupełnie inne wyniki – współczynnik konwersji 0.9 vs 1.5, CPC 0.15 vs 0.25 itd.

Od czego to zależy? Czynników może być wiele:

  • kreacja reklamy
  • kreacja strony głównej oraz stron docelowych
  • sposób zaprojektowania ścieżki zakupowej
  • asortyment
  • ceny
  • itd.

Oczywiście każdy klient chciałby żeby jego wyniki były najlepsze lub zbliżone do liderów. Nie pytamy jednak o to jaka jest idealna, najlepsza z możliwych sprzedaży wygenerowana na podstawie 1000 odsłon danej reklamy, lecz jaka będzie konwersja dla konkretnego sklepu czy serwisu. Czy jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie? Nie!

Testuj, testuj i poprawiaj!

Według mnie – najlepszym sposobem jest testowanie pomysłów. Oczywiście nie zawsze jest możliwe podpisanie korzystnej umowy na zakup mini kampanii. Wielu reklamodawców sprzedaje duże pakiety. Zawsze warto się jednak zastanowić czy jestem w stanie przetestować swój pomysł. Szczególnie łatwo można to zrobić w bardziej elastycznych mediach – np. produktach Google, Facebook-a, AdTaily czy zarządzanym newsletterze.

Jest dobrze, będzie lepiej

Po każdej takiej próbie warto zbadać czy to się opłaca. Jeśli opłaca się trochę, to znaczy że stosując dane narzędzie, w przyszłości prawdopodobnie będziemy w stanie tak zoptymalizować kampanie, iż zaczniemy zarabiać lepiej. Jeśli dana kampania testowa sprawdziła się, także nie zapominajmy o jej optymalizacji. Stojąc w miejscu cofamy się o jeden krok za naszą konkurencję..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.