Co się wydarzyło na drugim MoonCampie

Wczoraj odbyło się drugie spotkanie z cyklu MoonCamp. Moon trochę się rozkręcił i zaplanował aż 5 prezentacji. Z biegiem czasu okazało się, że zmieszczą się tylko 4.

Pierwsza krótka prezentacja w wykonaniu samego Moon-a dotyczyła personal brandingu. Maciek mówił dla czego dbanie o markę własną jest ważne i dlaczego tak naprawdę organizuje spotkania. ?Does IT matter?? w oparciu o książki Nicholasa G. Carr?a

Druga prezentacja Piotra Piątkowskiego ?Does IT matter?? dotyczyła kwestii poruszanych w książce Nicholasa G. Carr?a o tym samym tytule. Generalnie IT nie jest same w sobie wartością. Trzeba prowadzić biznes wykorzystując IT z głową i tworząc w ten sposób przewagę konkurencyjną. Sama w sobie inwestycja w IT nie sprawi, iż biznes będzie funkcjonował lepiej.

Kolejna prezentacja należała do Michała Nowaka ze sklepu internetowego Conrad.pl. Conrad to niemiecka firma z kilkudziesięcioletnią tradycją. Swój biznes stworzyła w oparciu o sprzedaż katalogową, która w Niemczech nadal stanowi znaczącą część przychodów.

Conrad w Niemczech to jeden z liderów rynku, posiadający centrum logistyczne pozwalające obsługiwać do 50 tys paczek dziennie. Posiada 11 oddziałów w całej Europie. Polska jest jako pierwszy kraj sprzedaje jedynie online – możliwe, że w przyszłości Conrad zdecyduje się stworzyć u nas sieć punktów sprzedaży stacjonarnej. Na razie zespół zajmuje się jednak wyłącznie stworzeniem oddziału sprzedaży internetowej.

Ciekawe informacje dotyczyły kwestii organizacji biznesu w Polsce. Michał mówił, iż Conrad w Polsce to bardzo „lekka” struktura. Starają się jak najwięcej procesów outsource-ować. Pracownicy oddziału skupiają się na rozwoju katalogu, marketingu. Logistyka i spedycja realizowana jest przez centrum logistyczne w Niemczech, BOK w tym pomoc klientowi realizuje NetCenter Solutions. Jest to o tyle ciekawe, iż Conrad sprzedaje dość specjalistyczne produkty, wymagające od pracowników BOK Know How.

Inne ciekawe fakty, o których mówił Michał to między innymi zmiana strategii Conrada z Push na Pull. Wdrażanie kolejnych mechanizmów e-commerce-owych wspomagających sprzedaż (lepszy mailing za pośrednictwem richmail, personalizacja z wykorzystaniem Fredhopper itd.). Np. wykorzystanie nowego silnika do mailingu sprawiło, iż przychody z własnej bazy klientów wzrosły o 160%.

Przychód Conrad.pl w 2010 to +1 mln zł, ponad 60% sprzedaży pochodzi z Google. Marża sklepu utrzymywana jest powyżej 30% (prawdopodobnie jest to marża brutto).

Ostatnia prezentacja należała do Michała Dębca, który mówił o (nie)dostępności polskich serwisów. Michał, który sam posiada wadę wzroku, świetnie zna problemy które trapią osoby niedowidzące. W Polsce tylko około 3% serwisów są dostosowane i spełniają wymogi dostępności. Co ciekawe żeby serwis był w pełni dostępny wcale nie trzeba angażować dużych środków.

Prezentacja naprawdę bardzo ciekawa. Tym bardziej, iż serwisy dostępne to także serwisy przyjazne wyszukiwarkom. Warto także pamiętać, iż osoby niepełnosprawne, słabo widzące itd. bardzo często korzystają z zakupów online, gdyż są one dla nich po prostu wygodne – pod warunkiem, iż projektant zadbał o dostępność serwisu.

Smutne jest to, iż strony polskich organizacji osób niepełnosprawnych czy niedowidzących same nie spełniają wymogów dostępności.  Jeśli interesują Cie zalecenia, które powinno spełniać strona przyjazna dla osób niepełnosprawnych, zainteresuj się zaleceniami ATAG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.