Urzędy służą obywatelom?

Jakiś tydzień temu usłyszałem w Trójce informacje, iż urzędy w całym kraju będą szkolić swoich pracowników jak obsługiwać klienta.

Informacja trochę absurdalna, gdyż wydawać by się mogło, iż urzędnik – czyli osoba, której praca z definicji polega na służeniu obywatelom (zwanymi czasem petentami) – powinna przychodząc do pracy uczyć się kultury obsługi klienta. Praca urzędnika powinna być nierozłocznie wiązać się z byciem miłym, usłużnym itd. Okazuje się jednak, iż w naszym kraju mamy 400 tys urzędników i pewna (raczej duża) ich liczba, nie potrafi obsługiwać klienta.

Tu znajdziecie przykładowy program szkoleń z obsługi klientów dla urzędników (http://edustacja.pl/pl/szkolenia/39022/obsluga-klienta-w-urzedach.php) – mam nadzieje, że to nie jest szkolenie, które będą przechodzić urzędnicy…

E-faktura – tak dla urzędów, nie dla klientów

Nie o tym jednak chciałem dzisiaj pisać. W serwisie Gazeta.pl pojawił się dzisiaj artykuł o problemach z e-fakturą. Dowiadujemy się, iż:

Jakub Cel, specjalista z firmy Comarch. – Niestety, w rozporządzeniu wymieniono tylko dwa przykłady form zabezpieczenia e-faktur, które gwarantują spełnienie tych zasad. Są to znane i do tej pory stosowane: bezpieczny podpis elektroniczny i elektroniczna wymiana danych (EDI). Brak jest propozycji innych możliwości przesyłu faktur, zatem kwestia załączonych plików PDF do maila pozostaje nadal problematyczna. W razie kontroli wiele zależeć będzie od interpretacji urzędników urzędu skarbowego. W związku z tym wykształcą się pewnie dwie „szkoły” wysyłania e-faktur.

Chciałoby się zapytać „Gdzie tu sens, gdzie logika?”.

Jedna odpowiedź do “Urzędy służą obywatelom?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.