Innowacja? Spiesz się powoli (POIG 8.1)

W czerwcu zeszłego roku zaczęliśmy pracować nad przygotowaniem wniosku do nowego naboru POIG 8.1. Mieliśmy fajny pomysł na projekt, zaawansowany technologicznie – szybkie przygotowanie prototypu i wypuszczenie na rynek nie jest do końca możliwe – więc wydawał się idealny do działania 8.1. Pomysł dojrzewał kilka miesięcy w naszych głowach, łączył w sobie zaawansowane technologie WEB-owe, mobile, elementy znane z serwisów społecznościowych. Dodam, że nie był to kolejny Facebook, porównywarka czy serwis zakupów gropowych.

Postanowiliśmy mocno dopracować wniosek – szczególnie, że nowa procedura 8.1 była bardzo wymagająca – nie ma sensu angażować się na 50% (bo z góry te 50% czasu jest stracone). W sumie na przygotowanie biznesplanu (analizy, plan marketingowy i sprzedażowy, kosztorys itd.) poświęciliśmy ponad miesiąc. We wrześniu lub październiku (jeśli mnie pamięć nie myli – dużo czasu upłynęło) złożyliśmy całą dokumentację licząc, że wynik będzie pozytywny. Jak większość wnioskodawców spodziewaliśmy się rozstrzygnięcia konkursu w grudniu lub styczniu (ja osobiście liczyłem na marzec – jeśli można coś zrobić później to po co robić to od razu, złota zasada pracownika sektora publicznego 😉 ).

Po około 180 dniach pojawiła się lista rankingowa projektów zakwalifikowanych, na której nasz projekt się nie znalazł. Nie byliśmy bardzo zawiedzeni gdyż od złożenia wniosku minęło tak wiele czasu, że emocjonalnie można było trochę się zdystansować. Postanowiliśmy poczekać spokojnie na uzasadnienie “wyroku”…

Po 2 lub 3 tygodniach dotarło pismo z wyjaśnieniami dlaczego nasz projekt nie zakwalifikował się do dofinansowania. Pismo miało 3 strony, z czego pierwsza i ostatnia to standardowe bla, bla, bla. Na nasz wniosek mający ponad 50 stron, oceniający odpowiedzieli na 1 stronie… Teraz byliśmy już mocno zawiedzeni – 180 dni czekania na takie coś? Do tego w piśmie było kilka błędów. Tak – 1 strona uzasadnienia, raptem 6-8 zdań i kilka błędów (nasze uzasadnienie wyglądało jakby ktoś w pośpiechu przeklejał zdania z innych dokumentów – do tego stopnia iż zdanie kończyło się w połowie, następne zaczynało się w połowie od małej litery i nowego akapitu…).

Ocena była tak nieprofesjonalna, iż nie pozostało nam nic innego jak złożyć odwołanie. RIF nie przyznał nam jednak racji i przesłał protest do MSWiA. Wedle procedury odwołanie powinno trwać do 70 dni roboczych – czyli powinniśmy otrzymać odpowiedź koło połowy lipca. Po wstępnym wyliczeniu na kiedy wypada deadline powiedziałem kolegom, że pewnie będzie to połowa września, bo przecież są wakacje, a wiadomo że w wakacje to pracują… prywatni przedsiębiorcy i start-upy… Zadzwoniliśmy koło 15 lipca i zapytaliśmy kiedy wyniki – powinny być do 20-tego, jak nie będzie to proszę dzwonić. Zadzwoniliśmy 15 sierpnia, to samo. Dzwoniliśmy w zeszłym tygodniu, też mają byc do 20-tego…

Jak widać innowacyjność w rozumieniu POIG nabiera innego znaczenia. Ile osób w tym czasie czytało nasz wniosek ze szczegółowymi opisami? Dlaczego oceniający dokonali tak nieprofesjonalnej oceny? Czy dostali za to wynagrodzenie? Ilu urzędników otrzymało premię za przeprowadzenie kolejnego naboru? Ile kosztowała obsługa naszego projektu? Chciałbym kiedyś otrzymać odpowiedzi na te pytania… dam znać co dalej po ocenie, kiedyś..

Co dziwne POIG 8.2 jest pozbawiony takich wad. Firmy rozwijają swoje systemy, integrują się z partnerami, nabory idą sprawnie, oceny są profesjonalne – jeśli negatywne to sensownie uzasadnione. Chciałoby się powiedzieć, że jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, ale przecież te są w obydwu działaniach.

6 odpowiedzi na “Innowacja? Spiesz się powoli (POIG 8.1)”

 1. MO pisze:

  Wiem jak to jest. Mocno współczuje.

 2. AL pisze:

  Podobno są wyniki z tegorocznego POIG 8.1
  Znowu pogrom…
  122 wnioski z 1398…
  Szkoda słów. Znów powiedzą, że przyczyną był „żenująco niski poziom” ?
  Ciekawe…

 3. AL pisze:

  To nie jest normalne…
  Ogłaszają już drugi konkurs w tym roku, a nie rozpatrzyli do końca protestów z zeszłego…
  W dodatku PARP podał listę 122 projektów, a ludzie nie dostali żadnych informacji nawet o punktacji. Teraz „przegrani” – (chociaż jeszcze nie wiedzą czy na pewno nimi są) chcą złożyć wniosek w nowym naborze.
  Jak ma być on poprawny/lepszy, skoro nie mają informacji o popełnionych błędach?
  To czym się tu kierować?
  Intuicją?
  PS. Ktoś wie, czy można wymusić na PARP-ie możliwość wglądu do wniosku i oceny ekspertów przed przysłaniem oficjalnego pisma?

 4. Baziolo pomidoro pisze:

  Skoro tak rażąco uchybiają terminowi rozpoznania odwołania, polecam złożyć do WSA skargę na bezczynność organu…

 5. […] Prawie 2 lata temu złożyliśmy wniosek w działaniu 8.1. Projekt miał dotyczyć stworzenia serwisu umożliwiającego tworzenie kursów e-learningowych i publikowanie ich w urządzeniach mobilnych. Cały proces opisałem tu: http://plutecki.net/2011/09/innowacja-spiesz-sie-powoli-poig-8-1/. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.