Zmiany w AdWords – Znaki towarowe konkurenta mogą być słowami kluczowymi

Dziennik internautów informuje o wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – znaki towarowe konkurenta mogą być używane w reklamie AdWords. ETS mówi jednocześnie w jakich przypadkach taka reklama będzie dopuszczona:

„Natomiast, gdy reklama wyświetlana w internecie w oparciu o słowo kluczowe odpowiadające znakowi towarowemu cieszącemu się renomą proponuje alternatywę w stosunku do towarów lub usług właściciela znaku towarowego cieszącego się renomą – nie oferując zwykłej imitacji towarów lub usług (…) nie powodując osłabienia tego znaku lub nie działając na szkodę jego renomy (…) – takie używanie jest co do zasady elementem zdrowej i uczciwej konkurencji w sektorze rozpatrywanych towarów lub usług”.

Jednocześnie nie będzie można używać słów kluczowych gdy szkodzą one funkcjom pełnionym przez znak. Szkodzenie funkcji wskazania pochodzenia ma miejsce wówczas, gdy reklama wyświetlana w oparciu o słowo kluczowe utrudnia lub uniemożliwia zorientowanie się, czy reklamowane towary lub usługi pochodzą od właściciela znaku towarowego. Innymi słowy przykładowa reklama na frazę „toyota”:

  • „A może jednak Honda, Civic już od 61 tys” – będzie dopuszczona
  • „U nas tylko 61 tys, klimatyzacja, abs, nawigacja” – będzie zakazana
W pierwszym przypadku klient widzi, iż reklama kieruje do konkurencji. W drugim wypadku reklama może wprowadzać w błąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.