Dotacje (nie) na innowacje

Prawie 2 lata temu złożyliśmy wniosek w działaniu 8.1. Projekt miał dotyczyć stworzenia serwisu umożliwiającego tworzenie kursów e-learningowych i publikowanie ich w urządzeniach mobilnych. Cały proces opisałem tu: http://plutecki.net/2011/09/innowacja-spiesz-sie-powoli-poig-8-1/.

Dodam, iż był to już drugi wniosek – pierwszy pół roku wcześniej odrzucono nam, ze względu na jakąś totalnie bezsensowna argumentację (wytłumaczenie jest takie, że ktoś kiedyś na szkoleniach dla „ekspertów” PARP powiedział, iż e-learning jest be i NIE dofinansowujemy). Mieliśmy się odwoływać, ale przyszedł nowy nabór, w którym nie można było się odwoływać i jednocześnie składać winosku. Zdecydowaliśmy że złożymy nowy bo będzie szybciej. Napisaliśmy go dużo lepiej (biznesplan na ponad 50 stron), wyznaczyliśmy też trudniejsze cele. Jakież było nasze rozczarowanie gdy zarzucono nam brak innowacyjności – i to w 3 akapitach po 2 zdania, z czego 2 akapity zawierały błędy logiczne.

Tym razem się odwołaliśmy. MARR odrzucił nasz protest, PARP zgodził się z MARR-em, wniosek wylądował w MSWiA. To było około czerwca 2011. Mamy 19 stycznia 2012. Apple pokazuje „nową wizję” edukacji: http://blog.2edu.pl/2012/01/edukacyjne-tsunami-od-apple.html. W sieci wow, buzz, podniecenie, aplauz.

A co z naszym wnioskiem? Procedura odwoławcza miała trwać do 70 dni. Minęło pewnie ze 180. Od złożenia wniosku ponad 1,5 roku. Od pierwszego wniosku prawie 2,5 roku.

Jaki z tego morał? Jak masz fajny pomysł to szukaj pieniędzy ale nie w 8.1. O tym kto dostanie dofinansowanie decyduje przypadek. Eksperci niekoniecznie rozumieją wszystkie pomysły, pomimo tego zamiast się dowiedzieć na czym polegają, wolą wydawać osądy i udowadniać, że białe jest czarne. Ja się tylko zastanawiam, ile osób otrzymało premię za to że zapoznało się z naszym wnioskiem…?

ps.

Nasz pomysł pomimo, iż już lekko nieświeży nadal ma spory potencjał. Oprócz klasycznego pytania „Jak żyć?” zastanawiam się co zrobić z tym projektem..

Jedna odpowiedź do “Dotacje (nie) na innowacje”

  1. archas pisze:

    wierzyc sie nie chce 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.