Zmiana systemu e-commerce – wyzwanie, któremu można sprostać

AtomStore - system e-commerceTak się składa, iż na AtomStore bardzo często decydują się klienci którzy posiadali wcześniej sklep internetowy i poszukują:

 • nowoczesnych rozwiązań (elastyczna architektura bazy danych, personalizacja i rekomendacje produktowe, automatyzacja),
 • większych możliwości w zakresie marketingu (seo, kupony rabatowe, program lojalnościowy, grupy cenowe, etc.),
 • supportu i usług gwaranycjnych,
 • dostępu do nowych modułów oraz aktualizacji już istniejących.

Trafiają do nas więc w dużej mierze klienci którzy mają już za sobą doświadczenia z 1-2 platformami sklepowymi, ale co więcej ich obecny sklep sprzedaje, posiada aktywną bazę klientów, rozbudowany katalog.

Zmiana systemu e-commerce nie jest prostą decyzją – z jednej strony wiąże się z wydatkiem, z drugiej z zamieszaniem związanym z przenoszeniem danych, koniecznością ciągłej obsługi klientów i zamówień, nauką nowego systemu.

Czy da się przeprowadzić migrację w sposób bezstresowy?

Obawiam się, iż nie – z chęcią podyskutuje z twórcami różnego rodzaju skryptów, którzy „automatyzują” operacje migracji danych i twierdzą iż jest ona bezproblemowa. O ile skopiowanie danych może być bezproblemowe, o tyle sama zmiana platformy wymaga przemyślanego planu. Jak go przygotować?

Na wstępie trzeba stwierdzić, iż skala problemów związanych z migracją jest zależna od tego jak duży jest sklep, tj.:

 • jaki jest miesięczny ruch,
 • jak wielka jest baza klientów,
 • ile zamówień znajduje się w bazie,
 • jak duży jest katalog – ile kartotek produktów zawiera baza, ile kategorii, producentów, zdjęć itd.

Jak przygotować się do migracji?

Zdecydowanie przenosiny to sprawa dla profesjonalistów. W mojej ocenie wybierając nową platformę oraz firmę wdrażającą (w przypadku systemów takich jak Magento czy Presta najczęściej mamy możliwość wyboru wielu firm, w przypadku autorskich systemów jak np. AtomStore raczej jest to firma będąca twórcą oprogramowania) dany system powinno się zwracać nie tylko uwagę na cenę końcową, ale i zakres usług świadczonych przez usługodawcę.

Nim przystąpimy do wyboru platformy i usługodawcy warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań – np.:

 • jakie są najczęstsze, najbardziej istotne problemy i ograniczenia obecnego systemu,
 • czego – jakich funkcji oczekuje od nowej platformy sklepowej,
 • z jakiego zakresu usług korzystałem do tej pory (np. support, aktualizacje modułów, moduły dedykowane),
 • czego oczekuje od dostawcy czy firmy obsługującej nowy system,
 • jakie dane są dla mnie wartościowe i chciałbym je przenieść – baza klientów, lista kategorii, kartoteki produktów, cenniki, baza subskrybentów newslettera, punkty programu lojalnościowego, historia zamówień, itd.
 • czy korzystam z systemów zewnętrznych, które po zmianie systemu mogą przestać działać (np. kampanie AdWords, programy partnerskie).
To tylko kilka najważniejszych pytań. Im lepiej przeprowadzimy taki „rachunek sumienia” i przedstawimy oczekiwania usługodawcy, tym większa szansa iż migracja przebiegnie bezproblemowo.

A co z ofertami platform?

Wiele systemów posiada gotowe modułu i skrypty migracji. Mają one zachęcić do zmiany platformy. Sprawdzają się one świetnie przy przenosinach niewielkich sklepów. W przypadku migracji dobrze rozwiniętego biznesu internetowego obawiam się, iż może to być tylko narzędzie, natomiast potrzebny jest jeszcze specjalista który odpowiednio zaplanuje, przeprowadzi i skontroluje migrację. U nas w AtomStore taka usługa zawsze oferowana jest klientowi w ramach wdrożenia i obejmuje nie tylko przeniesienie danych ale i asystę podczas konfiguracji i uruchomienia sklepu. Osobiście nie wyobrażam sobie inaczej – przynajmniej w przypadku dobrze rozwiniętych sklepów.

Więcej na ten temat znajdziecie w następnym numerze eKomercyjnie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.