Wszystkiego najlepszego ministrze Rostowski!

  • Golf używany niebieski damski Mexx 0,1kg – 10zł
  • Usługa udostępnienia pisuaru – 2zł
  • Gazeta Wyborcza weekend plus płyta CD – 10zł
  • Kapusta kiszona z beczki – 3zł

Tak już od 1 kwietnia powinny wyglądać wszystkie paragony:

Wprowadzono konieczność wyszczególniania na paragonie fiskalnym nazwy towaru lub usługi, które dadzą możliwość ich jednoznacznie identyfikacji. Takie rozwiązanie, ma ułatwić organowi podatkowemu weryfikację prawidłowego rozliczenia podatku, a konsumentowi zagwarantować pełną kontrolę dokonywanych zakupów.”

Co więcej obniżono próg od którego wymagana jest kasa fiskalna z 40 do 20 tys zł. Oznacza to, iż niewielki osiedlowy lumpeks, sprzedający towary o wartości średnio 3500zł będzie musiał mieć kasę już w połowie roku.

Policzmy to szybko:

  • sprzedaż 39 900zł / rok
  • marża (liczmy że koszt zakupu ciuchów to 10%!!) = 36 000
  • miesięcznie marża 3 000zł
  • wynajem lokalu -800zł
  • podatki (składki zus, ubezpieczenia, pit) – 1 000zł
  • marża netto 1 200zł/m-c

Taki sklepik ledwo wiążący koniec z końcem będzie musiał zainwestować w program magazynowy, kasę fiskalna z opcją podpięcia do komputera lub drukarkę fiskalną, komputer, czytnik kodów kreskowych. Wyobrażacie sobie Panie z zieleniaka przynoszące codziennie do sklepu laptopa (bo zostawić komputer w sklepie na osiedlu to pewny włam).

Możliwe że sklepy z używaną odzieżą mają jakieś inne przepisy i nie będą musiały inwestować aż tyle, ale podobny problem dotyczy kiosków, zieleniaków, małych sklepów odzieżowych, z narzędziami czy restauracji.

Sprzedaż przez internet

Jeszcze bardziej interesujące są nowe przepisy z perspektywy handlu internetowego – zastanawiam się jak urzędasy (tylko takie określenie przychodzi mi do głowy – pozostałe ze względu na świąteczny dzień postanowię przemilczeć) wyobrażają sobie realizowanie poniższych przepisów (przypominam iż UOKIK w zeszłym roku wydał kilka solidnych kar za klauzule w regulaminie zmuszające klienta który chce dokonać zwrotu lub reklamacji do posiadania paragonu):

Odrębne ewidencje dla zwrotów 
Zmienią się również zasady ujmowania zwrotów i reklamacji towarów czy usług. Od 1 kwietnia 2013 roku podatnicy będą mieli obowiązek ujmować w odrębnej ewidencji te zwroty i reklamacje, których konsekwencją przyjęcia będzie konieczność zwrócenia klientowi całości lub części należności. W ewidencji tej należy uwzględnić między innymi numer paragonu fiskalnego, nazwę sprzedanego towaru lub wyświadczonej usługi, datę i godzinę dokonania sprzedaży oraz dokładny termin zwrotu. Konieczne będzie również załączenie do ewidencji dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży, czyli na przykład paragonu, umowy czy gwarancji. Kolejnym wymaganym dokumentem jest podpisany przez obie strony protokół zwrotu

Odrębne ewidencje dla pomyłek
Inaczej będą też wyglądały korekty ewidencji, sporządzone w razie wystąpienia pomyłki. Również w tym przypadku konieczne będzie zamieszczenie w odrębnej ewidencji opisu przyczyny i okoliczności wystąpienia pomyłki oraz podanie wartości sprzedaży brutto oraz kwoty podatku błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży. Dodatkowy wymóg dołączenie do dokumentacji oryginału paragonu fiskalnego, który dokumentuje błędnie wprowadzoną sprzedaż. „

Rozumiem, że sklep internetowy paragonu do zwrotu nie może wymagać (UOKIK) ale jednocześnie brak paragonu w ewidencji zwrotów naraża go problemy w wypadku kontroli skarbowej (US)?

To nie jest prima aprilis

Happy ku… Easter Panie Rostwoski i Panie Tusk. Myślę, że setki tysięcy rodzin które żyją z drobnego handlu czy usług, ledwo wiążą koniec z końcem, walczą aby nie dołączyć do bezrobotnych i tworzą pkb tego kraju dadzą Ci wielkiego świątecznego plusa. To się nazywa walka z kryzysem, Przyjazne Państwo!

Mam coraz większą ochotę na rozpędzenie tej nieświadomej masy urzędników, którzy pierdzą w krzesła i wymyślają jak tylko uprzykrzyć życie pozostałej części społeczeństwa. Z perspektywy barburek, trzynastek, wakacji pod gruszą bardzo łatwo wymyślać pierdoły i traktować podatników jak potencjalnych złodziei.

Ktoś tu chyba zapomina kto wypracowuje PKB i kto płaci podatki. Że urzędnik powinien SŁUŻYĆ a nie tworzyć idiotyczne przepisy!

Źródło:

http://fiskalne.blogspot.com/2013/03/nowe-przepisy-fiskalne-od-1-kwietnia.html

http://buchcom.pl/aktualnosci/356-kasy-fiskalne-2013-od-1-kwietnia-nowe-zasady-ewidencjonowania.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.