Jest 5-ty numer eKomercyjnie

eKomercyjnie nr 5Pojawił się kolejny numer magazynu eKomercyjnie, a w nim między innymi:

 • Kieruje nami efektywność działania
  Wywiad z Tomaszem Dalachem z Gruper.pl
 • Uczmy się od mądrzejszych od siebie
  Robert Janeczek
 • Automatyzacja procesów w sklepie internetowym
  Paweł Małkowski
 • ABC kampanii Google AdWords
  Łukasz Plutecki
 • Klient nasz Pan!
  Marcin A. Dobkowski
 • Rodzaje wiadomości w kampaniach e-mail marketingowych, część 1
  Piotr Krupa
 • Gaszenie pożaru przy pomocy benzyny, czyli jak w e-commerce nie rozmawiać z zawiedzionym klientem
  Dawid Marut

W magazynie znajdziecie także mój tekst nt. prowadzenia kampanii AdWords w sklepie internetowym:
[…]
Co wpływa na quality score kampanii?
Wskaźnik quality score (wynik jakości) jest wyliczany przez Google za każdym razem, gdy wyświetlana jest dana reklama, na podstawie następujących
czynników:

 • historycznego wskaźnika klikalności CTR danej grupy reklam;
 • historii konta Adwords – CTR dla wszystkich reklam;
 • jakości strony docelowej;
 • dopasowania słów kluczowych do reklamy w grupie reklam;
 • porównania wyników konta AdWords w stosunku do innych
 • reklamodawców – w szczególności w tej samej lokalizacji geograficznej

oraz innych wskaźników, których Google nie publikuje.
Wysoki wskaźnik quality score gwarantuje wyższą pozycję reklamy oraz niższy koszt za kliknięcie (CPC), niski wskaźnik natomiast – wysokie koszta reklamy. Na oficjalnej stronie Google znajdziemy informacje, iż quality score jest używany między innymi do:

 • obliczania stawki CPC;
 • ustalania reklam wyświetlanych jako linki sponsorowane;
 • ustalania pozycji reklamy.

[…]

Czytaj więcej w magazynie eKomercyjnie.

Zmiany w AdWords – Znaki towarowe konkurenta mogą być słowami kluczowymi

Dziennik internautów informuje o wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – znaki towarowe konkurenta mogą być używane w reklamie AdWords. ETS mówi jednocześnie w jakich przypadkach taka reklama będzie dopuszczona:

„Natomiast, gdy reklama wyświetlana w internecie w oparciu o słowo kluczowe odpowiadające znakowi towarowemu cieszącemu się renomą proponuje alternatywę w stosunku do towarów lub usług właściciela znaku towarowego cieszącego się renomą – nie oferując zwykłej imitacji towarów lub usług (…) nie powodując osłabienia tego znaku lub nie działając na szkodę jego renomy (…) – takie używanie jest co do zasady elementem zdrowej i uczciwej konkurencji w sektorze rozpatrywanych towarów lub usług”.

Jednocześnie nie będzie można używać słów kluczowych gdy szkodzą one funkcjom pełnionym przez znak. Szkodzenie funkcji wskazania pochodzenia ma miejsce wówczas, gdy reklama wyświetlana w oparciu o słowo kluczowe utrudnia lub uniemożliwia zorientowanie się, czy reklamowane towary lub usługi pochodzą od właściciela znaku towarowego. Innymi słowy przykładowa reklama na frazę „toyota”:

 • „A może jednak Honda, Civic już od 61 tys” – będzie dopuszczona
 • „U nas tylko 61 tys, klimatyzacja, abs, nawigacja” – będzie zakazana
W pierwszym przypadku klient widzi, iż reklama kieruje do konkurencji. W drugim wypadku reklama może wprowadzać w błąd.

Zoptymalizuj swoją kampanię dla mobile

Google wypowiedziało się ostatnio na temat kampanii skierowanych do użytkowników mobile. Po pierwsze pokazało ciekawe dane na temat wolumenu wyszukiwań – ze szczególnym uwzględnieniem okresu świątecznego:

Ruch mobile w okresie świątecznym

Po drugie w najbliższych dniach zostaną wprowadzone zmiany w wyliczaniu quality score dla reklam AdWords skierowanych do użytkowników mobilnych. Strony, które nie posiadają wersji mobile, zawierają elementy Flash itp. będą oceniane gorzej niż strony zoptymalizowane. Nie ma przy tym konieczności doszukiwania się drugiego dna. Po prostu klikając w reklamę po której wyświetlana jest ciężka strona, nieczytelna dla użytkowników telefonów, wracają oni do Google coraz mniej zadowoleni z wyników które otrzymują. Co dobre dla userów to dobre dla Google – no może niekoniecznie, ale nie o tym dzisiaj.

Google zwraca także uwagę na fakt, iż kampanie AdWords które zostały specjalnie stworzone dla użytkowników mobile są 11% skuteczniejsze niż takie, które zostały tylko adaptowane.

Skuteczność kampanii mobile

Więcej szczegółów: http://searchengineland.com/google-offers-a-carrotstick-for-marketers-to-go-mobile-93901

Reklama mobile od Google – Google Places tu i teraz

Nie tak dawno pisałem o tym, iż Google stworzyło nową usługę pod nazwą Google Places. W tym tygodniu pojawiła się informacja o udostępnieniu Google Places API oraz nowej wersji aplikacji na telefony, która od teraz nazywać się będzie po prostu Places (na polskich telefonach Miejsca).
Continue…

Skuteczna reklama w wyszukiwarkach – CTR oraz landing pages

Jedną z ważniejszych kwestii związanych z prowadzeniem i optymalizacją kampanii reklamowych w Internecie jest zarządzanie tzw. landing pages – czyli stronami docelowymi, na które kierują wykupione przez nas reklamy, czy linki zewnętrzne.

Landing pages

Landing page to strona docelowa, która otwiera się użytkownikowi po kliknięciu danego linka (w dowolnej postaci – pop up’a, bannera, linka, reklamy adsense, etc.). CTR to współczynnik określający klikalność reklam. Teoretycznie w przypadku reklamy płatnej za kliknięcie (CPC) – współczynnik CTR nie ma znaczenia, ale tylko teoretycznie. Koszt kliknięcia w przypadku reklamy adwords jest zależny także od CTR – google nagradza  w ten sposób strony (reklamy) o najwyższej jakości.

Continue…