Dotacje (nie) na innowacje

Prawie 2 lata temu złożyliśmy wniosek w działaniu 8.1. Projekt miał dotyczyć stworzenia serwisu umożliwiającego tworzenie kursów e-learningowych i publikowanie ich w urządzeniach mobilnych. Cały proces opisałem tu: http://plutecki.net/2011/09/innowacja-spiesz-sie-powoli-poig-8-1/.

Dodam, iż był to już drugi wniosek – pierwszy pół roku wcześniej odrzucono nam, ze względu na jakąś totalnie bezsensowna argumentację (wytłumaczenie jest takie, że ktoś kiedyś na szkoleniach dla „ekspertów” PARP powiedział, iż e-learning jest be i NIE dofinansowujemy). Mieliśmy się odwoływać, ale przyszedł nowy nabór, w którym nie można było się odwoływać i jednocześnie składać winosku. Zdecydowaliśmy że złożymy nowy bo będzie szybciej. Napisaliśmy go dużo lepiej (biznesplan na ponad 50 stron), wyznaczyliśmy też trudniejsze cele. Jakież było nasze rozczarowanie gdy zarzucono nam brak innowacyjności – i to w 3 akapitach po 2 zdania, z czego 2 akapity zawierały błędy logiczne.

Tym razem się odwołaliśmy. MARR odrzucił nasz protest, PARP zgodził się z MARR-em, wniosek wylądował w MSWiA. To było około czerwca 2011. Mamy 19 stycznia 2012. Apple pokazuje „nową wizję” edukacji: http://blog.2edu.pl/2012/01/edukacyjne-tsunami-od-apple.html. W sieci wow, buzz, podniecenie, aplauz.

A co z naszym wnioskiem? Procedura odwoławcza miała trwać do 70 dni. Minęło pewnie ze 180. Od złożenia wniosku ponad 1,5 roku. Od pierwszego wniosku prawie 2,5 roku.

Jaki z tego morał? Jak masz fajny pomysł to szukaj pieniędzy ale nie w 8.1. O tym kto dostanie dofinansowanie decyduje przypadek. Eksperci niekoniecznie rozumieją wszystkie pomysły, pomimo tego zamiast się dowiedzieć na czym polegają, wolą wydawać osądy i udowadniać, że białe jest czarne. Ja się tylko zastanawiam, ile osób otrzymało premię za to że zapoznało się z naszym wnioskiem…?

ps.

Nasz pomysł pomimo, iż już lekko nieświeży nadal ma spory potencjał. Oprócz klasycznego pytania „Jak żyć?” zastanawiam się co zrobić z tym projektem..

Innowacja? Spiesz się powoli (POIG 8.1)

W czerwcu zeszłego roku zaczęliśmy pracować nad przygotowaniem wniosku do nowego naboru POIG 8.1. Mieliśmy fajny pomysł na projekt, zaawansowany technologicznie – szybkie przygotowanie prototypu i wypuszczenie na rynek nie jest do końca możliwe – więc wydawał się idealny do działania 8.1. Pomysł dojrzewał kilka miesięcy w naszych głowach, łączył w sobie zaawansowane technologie WEB-owe, mobile, elementy znane z serwisów społecznościowych. Dodam, że nie był to kolejny Facebook, porównywarka czy serwis zakupów gropowych.

Postanowiliśmy mocno dopracować wniosek – szczególnie, że nowa procedura 8.1 była bardzo wymagająca – nie ma sensu angażować się na 50% (bo z góry te 50% czasu jest stracone). W sumie na przygotowanie biznesplanu (analizy, plan marketingowy i sprzedażowy, kosztorys itd.) poświęciliśmy ponad miesiąc. We wrześniu lub październiku (jeśli mnie pamięć nie myli – dużo czasu upłynęło) złożyliśmy całą dokumentację licząc, że wynik będzie pozytywny. Jak większość wnioskodawców spodziewaliśmy się rozstrzygnięcia konkursu w grudniu lub styczniu (ja osobiście liczyłem na marzec – jeśli można coś zrobić później to po co robić to od razu, złota zasada pracownika sektora publicznego 😉 ).

Po około 180 dniach pojawiła się lista rankingowa projektów zakwalifikowanych, na której nasz projekt się nie znalazł. Nie byliśmy bardzo zawiedzeni gdyż od złożenia wniosku minęło tak wiele czasu, że emocjonalnie można było trochę się zdystansować. Postanowiliśmy poczekać spokojnie na uzasadnienie “wyroku”…

Po 2 lub 3 tygodniach dotarło pismo z wyjaśnieniami dlaczego nasz projekt nie zakwalifikował się do dofinansowania. Pismo miało 3 strony, z czego pierwsza i ostatnia to standardowe bla, bla, bla. Na nasz wniosek mający ponad 50 stron, oceniający odpowiedzieli na 1 stronie… Teraz byliśmy już mocno zawiedzeni – 180 dni czekania na takie coś? Do tego w piśmie było kilka błędów. Tak – 1 strona uzasadnienia, raptem 6-8 zdań i kilka błędów (nasze uzasadnienie wyglądało jakby ktoś w pośpiechu przeklejał zdania z innych dokumentów – do tego stopnia iż zdanie kończyło się w połowie, następne zaczynało się w połowie od małej litery i nowego akapitu…).

Ocena była tak nieprofesjonalna, iż nie pozostało nam nic innego jak złożyć odwołanie. RIF nie przyznał nam jednak racji i przesłał protest do MSWiA. Wedle procedury odwołanie powinno trwać do 70 dni roboczych – czyli powinniśmy otrzymać odpowiedź koło połowy lipca. Po wstępnym wyliczeniu na kiedy wypada deadline powiedziałem kolegom, że pewnie będzie to połowa września, bo przecież są wakacje, a wiadomo że w wakacje to pracują… prywatni przedsiębiorcy i start-upy… Zadzwoniliśmy koło 15 lipca i zapytaliśmy kiedy wyniki – powinny być do 20-tego, jak nie będzie to proszę dzwonić. Zadzwoniliśmy 15 sierpnia, to samo. Dzwoniliśmy w zeszłym tygodniu, też mają byc do 20-tego…

Jak widać innowacyjność w rozumieniu POIG nabiera innego znaczenia. Ile osób w tym czasie czytało nasz wniosek ze szczegółowymi opisami? Dlaczego oceniający dokonali tak nieprofesjonalnej oceny? Czy dostali za to wynagrodzenie? Ilu urzędników otrzymało premię za przeprowadzenie kolejnego naboru? Ile kosztowała obsługa naszego projektu? Chciałbym kiedyś otrzymać odpowiedzi na te pytania… dam znać co dalej po ocenie, kiedyś..

Co dziwne POIG 8.2 jest pozbawiony takich wad. Firmy rozwijają swoje systemy, integrują się z partnerami, nabory idą sprawnie, oceny są profesjonalne – jeśli negatywne to sensownie uzasadnione. Chciałoby się powiedzieć, że jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, ale przecież te są w obydwu działaniach.

Brak flagi na reklamie – kolejny absurd w POIG 8.1

Jedna ze znajomych film dostała pismo z RIF-u z prośbą o wyjaśnienie dlaczego na reklamach na Facebook-u nie ma flag UE i POIG. Podobne pytanie dotyczyło notek PR-owych, w których brakowało wspomnianych flag.

Jaki z tego wniosek? Ano taki, że jeden absurd goni drugi. Że przyjęto nowych pracowników, którzy niestety nie znają specyfiki branży internetowej, której jakby nie było projekty mają oceniać. Że zabrakło szkoleń dla nowych ludzi, elementarnego zrozumienia i dobrej woli.

Nie chce przy tym atakować urzędników – nie ich wina, że nie mają szkoleń, jednoznacznych wytycznych itd. Prawdopodobnie otrzymali za zadanie wykrycie wszystkich nieprawidłowości i ochronę instytucji w której pracują przed ewentualnymi zarzutami niedopełnienia obowiązków. Pokazuje to jednak to, iż  zasady prowadzenia i rozliczania konkursów POIG są dalece niedoskonałe i nieefektywne. Albo osoba która prośbę o wyjaśnienie przygotowała zupełnie nie rozumie działań mediów elektronicznych, albo wysłała zapytanie pro forma, aby otrzymać wyjaśnienie którego się spodziewa, aby nie mieć problemów w przyszłości że nie dopełniła formalności.

Tylko kto i po co tworzy te formalności? Czy nie szkoda drzew, paliwa, prądu, czasu i nerwów? Każde takie zapytanie i odpowiedź kosztuje podatników kilkanaście albo kilkadziesiąt złotych!

ps.

Tak gwoli wyjaśnienia – ciężko zmieścić na reklamie na Facebooku flagi POIG i UE zachowując jednocześnie sens i efektywność (a przecież o efektywne wydatkowanie chodzi) reklamy. Ciężko zmusić media rozsyłając notki PR-owe do publikowania flag UE.

Jeśli mówimy o reklamie rozliczanej w modelu CPC to przecież klik jest równoznaczny ze zobaczeniem strony docelowej – na której już powinny się znaleźć oznaczenia projektu… Czekam na pytanie dlaczego w linkach sponsorowanych nie ma tekstu „Projekt sfinansowany ze środków UE…”.

Po(ig) konferencji TMT ? POIG 8.1/8.2

Dziś odbyła się konferencja dotycząca działania 8.1 i 8.2 w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W ramach 3 paneli pojawiło się bardzo wiele ciekawych dyskusji. Najważniejsze uwagi postaram się przedstawić poniżej. Wydaje mi się, iż są to kwestie interesujące dla wszystkich zainteresowanych POIG ? zarówno tych którzy są właśnie w trakcie realizacji jak i tych, którzy dopiero planują starać się o dotacje.
Continue…