Strategia e-commerce – efekt synergii w handlu online i offline

Kilka lat temu gdy e-commerce dopiero raczkował (obecne stadium nazwałbym dynamicznym rozwojem) wielu ekspertów, znawców, komentatorów rynku ale i po prostu doświadczonych przedsiębiorców podnosiło następujące zarzuty wobec e-commerce:

 • handel w sieci niszczy tradycyjny handel,
 • handel w sieci zaniża marżę sprzedawców przez co powoduje zabójczą konkurencję,
 • nie da się obsłużyć online w taki sposób jak offline, przez co traci na tym jakość obsługi klienta i jego doświadczenie marki (tu marki sprzedawcy),
 • e-commerce niszczy relacje z partnerami,
 • itp.

Continue…

Tablety i smartphone-y nie zjadają e-commerce, przynajmniej na razie

Jak donosi emarketer w USA wzrost sprzedaży dla m-commerce w tym roku wyniesie 50% stanowiąc około 15% całej wartości e-commerce. W kolejnych latach m-commerce będzie rósł do poziomu 25% w 2016 roku. Samo w sobie nie jest to jednak dla mnie bardzo interesujące. Ciekawszą informacją której poszukiwałem od dłuższego czasu jest to czy m-commerce zjada e-commerce. Emarketer twierdzi, iż przynajmniej na razie tak nie jest. M-commerce wpływa na ogólny wzrost wartości sprzedaży w internecie.

Wzrost wartości i udziału m-commerce

Dla polskich sprzedawców liczby podawane dla rynku USA znaczą nie wiele. Nadal znaczenie m-commerce jest niewielkie. Z moich doświadczeń wynika, iż ruch z mobile stanowi od 3 do 7% ruchu w sklepie internetowym. W przypadku dobrze zoptymalizowanych sklepów (RWD lub wersja mobile), ruch ten charakteryzuje się często trochę lepszym współczynnikiem konwersji. Można więc przyjąć iż przychody z m-commerce mogą stanowić od 5 do 10% sprzedaży.

Dla sprzedawców którzy generują przychody na poziomie 100 tys zł/m-c to od 5 do 10 tys – ciągle niewiele. Dla tych którzy generują sprzedaż miesięczną o wartości 1 mln zł, może to być od 50 do 100 tys. Jest się już nad czym pochylić 🙂

Kolejny ShopCamp już za tydzień, widzimy się w Zielonej Górze!

shopcamp13 kwietnia w Zielonej Górze odbędzie się drugi w tym roku ShopCamp . Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10:00 (UWAGA: to wcześniej niż zwykle).

Podczas spotkania w Zielonej Górze porozmawiamy między innymi o prowadzeniu e-biznesu poza miejskimi aglomeracjami oraz  sprzedaży na rynku niemieckim.

Agenda  spotkania zapowiada się bardzo interesująco, podczas spotkania wystąpią między innymi:

10:10 Norbert Trudziński Neosport.pl Specjalizacja szansą na kryzys i konkurencję?
10:35 Bartosz Jasiński Denley.pl Niemiecki rynek e-commerce alternatywnym kanałem sprzedaży
11:00 Anna Adamek Kancelaria Prawnicza Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy Sprzedaż w Internecie od strony prawnej – rozpatrywanie zwrotów i reklamacji
12:30 Paweł Gruszecki FreecoNet
12:55 Piotr Długi Cafe News Program lojalnościowy jutra …
13:25 Bartosz Zadurski VebaGroup.pl E-obsługa klienta – jak obsługiwać klientów w sklepie internetowym

Aby wziąć udział wystarczy się zarejestrować (wstęp wolny). Już drugi rok z rzędu jako partner merytoryczny (tym razem jako AtomStore) wspieramy Fundacje Polak 2.0 w organizacji ShopCamp-ów. Mamy nadzieje iż cykl imprez będzie miał pozytywny wpływ na rozwój rynku e-commerce, ułatwi właścicielom sklepów nawiązywanie kontaktów i zdobywanie wartościowej wiedzy na temat prowadzenia sklepów.

Po głównej części odbędzie się ShopCamp ARENA – jeśli chcesz zaprezentować swój biznes, pomysł czy rozwiązanie, możesz zrobić to podczas 5 minutowej prezentacji.

Wszystkiego najlepszego ministrze Rostowski!

 • Golf używany niebieski damski Mexx 0,1kg – 10zł
 • Usługa udostępnienia pisuaru – 2zł
 • Gazeta Wyborcza weekend plus płyta CD – 10zł
 • Kapusta kiszona z beczki – 3zł

Tak już od 1 kwietnia powinny wyglądać wszystkie paragony:

Wprowadzono konieczność wyszczególniania na paragonie fiskalnym nazwy towaru lub usługi, które dadzą możliwość ich jednoznacznie identyfikacji. Takie rozwiązanie, ma ułatwić organowi podatkowemu weryfikację prawidłowego rozliczenia podatku, a konsumentowi zagwarantować pełną kontrolę dokonywanych zakupów.”

Co więcej obniżono próg od którego wymagana jest kasa fiskalna z 40 do 20 tys zł. Oznacza to, iż niewielki osiedlowy lumpeks, sprzedający towary o wartości średnio 3500zł będzie musiał mieć kasę już w połowie roku.

Policzmy to szybko:

 • sprzedaż 39 900zł / rok
 • marża (liczmy że koszt zakupu ciuchów to 10%!!) = 36 000
 • miesięcznie marża 3 000zł
 • wynajem lokalu -800zł
 • podatki (składki zus, ubezpieczenia, pit) – 1 000zł
 • marża netto 1 200zł/m-c

Taki sklepik ledwo wiążący koniec z końcem będzie musiał zainwestować w program magazynowy, kasę fiskalna z opcją podpięcia do komputera lub drukarkę fiskalną, komputer, czytnik kodów kreskowych. Wyobrażacie sobie Panie z zieleniaka przynoszące codziennie do sklepu laptopa (bo zostawić komputer w sklepie na osiedlu to pewny włam).

Możliwe że sklepy z używaną odzieżą mają jakieś inne przepisy i nie będą musiały inwestować aż tyle, ale podobny problem dotyczy kiosków, zieleniaków, małych sklepów odzieżowych, z narzędziami czy restauracji.

Sprzedaż przez internet

Jeszcze bardziej interesujące są nowe przepisy z perspektywy handlu internetowego – zastanawiam się jak urzędasy (tylko takie określenie przychodzi mi do głowy – pozostałe ze względu na świąteczny dzień postanowię przemilczeć) wyobrażają sobie realizowanie poniższych przepisów (przypominam iż UOKIK w zeszłym roku wydał kilka solidnych kar za klauzule w regulaminie zmuszające klienta który chce dokonać zwrotu lub reklamacji do posiadania paragonu):

Odrębne ewidencje dla zwrotów 
Zmienią się również zasady ujmowania zwrotów i reklamacji towarów czy usług. Od 1 kwietnia 2013 roku podatnicy będą mieli obowiązek ujmować w odrębnej ewidencji te zwroty i reklamacje, których konsekwencją przyjęcia będzie konieczność zwrócenia klientowi całości lub części należności. W ewidencji tej należy uwzględnić między innymi numer paragonu fiskalnego, nazwę sprzedanego towaru lub wyświadczonej usługi, datę i godzinę dokonania sprzedaży oraz dokładny termin zwrotu. Konieczne będzie również załączenie do ewidencji dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży, czyli na przykład paragonu, umowy czy gwarancji. Kolejnym wymaganym dokumentem jest podpisany przez obie strony protokół zwrotu

Odrębne ewidencje dla pomyłek
Inaczej będą też wyglądały korekty ewidencji, sporządzone w razie wystąpienia pomyłki. Również w tym przypadku konieczne będzie zamieszczenie w odrębnej ewidencji opisu przyczyny i okoliczności wystąpienia pomyłki oraz podanie wartości sprzedaży brutto oraz kwoty podatku błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży. Dodatkowy wymóg dołączenie do dokumentacji oryginału paragonu fiskalnego, który dokumentuje błędnie wprowadzoną sprzedaż. „

Rozumiem, że sklep internetowy paragonu do zwrotu nie może wymagać (UOKIK) ale jednocześnie brak paragonu w ewidencji zwrotów naraża go problemy w wypadku kontroli skarbowej (US)?

To nie jest prima aprilis

Happy ku… Easter Panie Rostwoski i Panie Tusk. Myślę, że setki tysięcy rodzin które żyją z drobnego handlu czy usług, ledwo wiążą koniec z końcem, walczą aby nie dołączyć do bezrobotnych i tworzą pkb tego kraju dadzą Ci wielkiego świątecznego plusa. To się nazywa walka z kryzysem, Przyjazne Państwo!

Mam coraz większą ochotę na rozpędzenie tej nieświadomej masy urzędników, którzy pierdzą w krzesła i wymyślają jak tylko uprzykrzyć życie pozostałej części społeczeństwa. Z perspektywy barburek, trzynastek, wakacji pod gruszą bardzo łatwo wymyślać pierdoły i traktować podatników jak potencjalnych złodziei.

Ktoś tu chyba zapomina kto wypracowuje PKB i kto płaci podatki. Że urzędnik powinien SŁUŻYĆ a nie tworzyć idiotyczne przepisy!

Źródło:

http://fiskalne.blogspot.com/2013/03/nowe-przepisy-fiskalne-od-1-kwietnia.html

http://buchcom.pl/aktualnosci/356-kasy-fiskalne-2013-od-1-kwietnia-nowe-zasady-ewidencjonowania.html