Internet Beta 2010 – day 2

Wczoraj „wieczorek integracyjny”, a dziś 9:50 już jestem na konferencji (ciężko). Zaczynam od strategii błękitnego oceanu i UCD. Na razie przypomnienie podstaw plus radosne rzucanie stawkami 1000-1500zł / dzień pracy analityka. Strasznie krótko i w sumie o niczym. Jak dla mnie 25 minut prezentacji o tym żebym przeczytał książkę – niedosyt.

Druga prezentacja – Paweł Gurgul o projektach prowadzonych w środowisku międzynarodowym. Jak skutecznie prowadzić projekty informatyczne dla klientów zagranicznych. Początek prezentacji nakierowany na przedstawienie prelegenta 😉

Mimo wszystko wizyta i poznanie partnera (fizycznie) bardzo pomaga. Warto dzwonić i rozmawiać – nawet codziennie. Dzięki temu wymiana informacji przebiega zacznie sprawniej. W szczególności sytuacje kryzysowe mogą być rozwiązywane wcześniej. Przewaga wideo rozmowy ponad zwykły skype.

SCRUM wymaga nauki nie tylko zespołu ale klienta. Spółka publiczna pomaga – klienci zagraniczni mają większą pewność iż partner jest „bezpieczny”.

Kolejna prezentacja – Ewa Zawół o „trójkątach” 😉 Tym razem pomiędzy klientem, agencja a domem mediowym. O ponad 100% wzrosły przychody agencji w kategorii strategia.

Najważniejsza jest syngergia i współpraca agencji z domem mediowym i klientem. W sumie to chyba wszystko w temacie „trójkąta” 🙂

Kto za co odpowiada – ciekawe:

– budowa strategi marki: agencja reklamowa 3, agencja interaktywna 1

– strategia komunikacji: dom mediowy 3, reklamowa 2, interaktywna 1

– kreacja: reklamowa 3, interaktywna 2

– technologia: interaktywna 3, dom mediowy 1, reklamowa 1

– analytics: interaktywna 2, dom mediowy 2, reklamowa 1

były jeszcze 2 kategorie, ale nie zdążyłem przepisać 🙂

Sebastian Łuczak o wwwyborach. W najbliższych wyborach pojawi się pewnie cała masa serwisów które oceniają, krytykują i donoszą na przeciwników politycznych. Łatwiej jest krytykować niż zaoferować coś o sobie.

Świetne przykłady filmów wirusowych. Omówienie kampani Rafała Trzaskowskiego oraz Baracka Obamy. Wykorzystaj potencjał social – nie mów użytkownikom co mają zrobić zeby pomóc lecz wykorzystaj to co lubią robić żeby pomogli.

Wybory wygrywa sie mówiąc do nieswojego elektoratu. Mówiąc tylko do ludzi, którzy i tak Cie popierają nie wygrasz. Obama reklamował się na Google na hasła związane z bankructwem Lehman.

Internet to nie wszystko – to jedno z narzędzi. Nie zapominajmy o realu 🙂

Najlepszą kampanie w necie miał JKN. Co nie zmienia faktu, iż obecność polskich polityków w internecie jest tragiczna. Brak konsekwencji i ‚zamykanie stron’ po wyborach!

Następna prezentacja którą wybrałem – Jacek Jankowski o Social Games. Podstawy socjalizowania gier. Prostota siłą gier społecznościowych – zbyt duży poziom szczegółowości sprawia, iż gra staje się za trudna.

Kolejna prezentacja Macieja Budzisza o blogowaniu i byciu bloggerem. Czy da się żyć z bycia blogerem? Podział mediów na płatne, własne i zasłużone. Blogi zewnętrzne to oczywiście media zasłużone. Skrócony kodeks współpracy z blogerem – nie kłam!

Kupić blogera czy go zaangażować? Oczywiście lepiej zaangażować. Jak to zrobić? Najlepsze są sytuacje win-win-win (wygrywa bloger-czytelnik-reklamodawca). Zorganizuj konkurs, event, zaoferuj coś blogerowi. Licz się z tym, iż może mu się nie spodobać. Przykład – akcja z Helionem i Onepress – 52 książki Mediafuna. Bloger promuje swojego bloga, a przez to promuje reklamodawcę. Koszt? 52*2 książki = 3-4 tys zł.

Celem Maćka nie jest PV czy UU. Celem jest obecnosć w mediach. Social media mix.

Blogoidy mają problem z brakiem więzi czytelników z autorami wpisów. Autor bloga zna częściowo swoich czytelników, komentuje, spotyka się online, w realu itd. Reklamodawcy muszą liczyć się z problemami przy współpracy z blogerami. Bloger to nie redakcja, nie ma wykształconych procedur, nie zna zależności klient-dom mediowy-agencja PR’owa. Ważna jest osobista więź między przedstawicielem marki a blogerem.

Pamiętajcie że bloger to nie dziennikarz, często pracują na etacie. Ciężko zrobic 2 konferencje… Może warto spotkać się po godzinach i rozdzielić spotkanie z prasą i z blogerami? Takie spotkanie nobilituje także blogera.

Zdarza się też fame. Przykład http://blog.kurasinski.com/2009/02/06/kfc-sprzedaje-splesniale-kanapki/. Warto zobaczyć jak zareagował Amrest. Profesjonalne podejście procentuje.

Firmy nie rozumieją istoty blogów. Najchętniej okleiłyby bloga reklamą.

Przykłady ciekawych kontaktów z blogerami – start Pride and Glory, Mały głód.

Opinia blogerów ma duże znaczenie dla jego czytelników.

Blogifirmowe.wordpress.com – miejsce gdzie można znaleźć blogerów. Trzeba pamiętać, iż wybór dobrego (odpowiedniego dla marki) blogera jest ważny. Bloger może być także konsultantem kampanii.

Czy płacić za blogerowi za testy? Dziennikarze mają pensje, blogerzy nie.. Do testów i konkursów muszą być dobre produkty!

Po przerwie obiadowej prezentacja Marcina Osmana – o budowania wizerunku w Social Media w branżach specyficznych (prawnicy, branża budowlana) itd. Podstawy plus pochwalenie się casem Ytong. Trochę przykładów wirusów, ale bez szaleństw.

Kolejna prezentacja z nurtu Social Media – Marcin Bosacki i Dawid Trzeciak o kampani Paczkomaty. Dość dokładny i ciekawy case jak powstawała aplikacja, skąd wziął się pomysł. Dużo liczb – 320 tys osób które wzięły udział, 184 tys fanów, ponad 11% użytkowników Facebooka słyszała o akcji (z czego 6% zostało fanami). Ponad 1 200 000 unikalnych zaproszeń. Świetna robota!

Trudny wybór – prezentacja Marcina Balawajdera vs Grzegorz Krzemien i Arkadiusz Legoń. Wybrałem to drugie, tj REAL vs  VIRTUAL. Trochę za bardzo przedłużyła się przezentacja dotycząca Paczkomatów i Marcin nie miał szans.

Potrzeba bycia online jako najważniejsza, podstawowa potrzeba człowieka, podstawa piramidy Masłowa?

Szybka przesiadka na prezentacje Mariusza Wesołowskiego na temat mitów sprzedaży internetowej. Udało się także załapać na ostatnie 10 minut wypowiedzi Marcina Balawajdera. Wracając do mitów:

1. Paczka za pobraniem – jest bezpieczna dla kupującego (tylko). Warto zastanowić się, czy warto stosować tą metodę płatności.

2. Długi ogon – w rozumieniu sprzedażowym (zarabianie na akcesoriach). Niewiele firm o tym pamięta.

3. W internecie zawsze taniej – powtarzane jak mantra, nie warto zaniżać marży

4. W internecie zawsze szybciej – proces sprzedaży trwa często kilka dni

5. Internet=supermarket – internetowy sprzedawca to nie supersprzedawca, musi spać, odpoczywać (czyt. nie odbierać telefonów po 20 😉 )

6. Efekt kuli śnieżnej – warto toczyć dobrą kulę 🙂

7. Osbiór osobisty – to mit tylko dla obecnych 😉

Kolejna prezentacja którą wybrałem to Przyszłość aplikacji mobilnych Pawła Sołygi. Na początek krótka historia i przejście do Ery smartphone-ów oraz ery app store’ów.

Developerzy Google skupiają się na tworzeniu aplikacji mobilnych – albo wychodzą tylko wersje mobile albo najpierw mobile, a następnie na desktopy.

Rynek mobile wzrośnie przez najbliższe 2 lata przynajmniej 2-krotnie. W tym roku ilość sprzedanych smart phone’ów będzie większa niż komputerów. W 2020 większość połączeń z internetem będzie wykonywana za pośrednictwem telefonów.

Lokalizacja – coraz więcej osób w Polsce zaczyna korzystać z Foursquare. Czy przyszły rok będzie erą marketingu miejsca? W Stanach to już się zaczęło.

Paypal ocenia, iż transakcje mobilne osiągną 0,5 mld USD rocznie.

Prezentacja generalnie fajna, ale omawia większość aplikacji które mam już w telefonie 🙂 No może nie wszystko – grupa allegro wypuści niebawem aplikacje Allegro oraz Ceneo na iPhone-a i Androida. Stoisz w MediaMarkt, skanujesz kod kreskowy i sprawdzasz po ile na Allegro.

Grupa allegro wie że będzie wzrost i chce byc pierwsza. BTW. dział mobile allegro też ma problem z częstymi zmianami web API.

Kolejna konkurencja Ela Madej – trzeba posłuchać co robi lokalna konkurencja 🙂 Brawa dla Eli za odwagę, ale trochę się za bardzo zestresowała. „Jedźcie zbierać kasę do USA i zakłądajcie firmy”.

Ela trochę pozytywnych słów dla osób, które zastanawiają się czy otwierać firmę. A także trochę rad jak oni dają sobie radę z tym całym grajdołkiem czyli 7 dobrych rad.

Ostatnie prezentacje w dniu dzisiejszym. Wybralem Virena i prezentacje sklepu internetowego InFlavo (uwaga – zmiana nazwy z Fbshop). Ciekawa funkcjonalność – kupujesz przez InFlavo i wyświetla się na Twoim Wallu, czy naprawdę tego chcemy?!

Jakie są zalety social commerce – znacznie niższe koszty pozyskania klienta. Nie musisz kupować reklam, kreacji, liczyć konwersji z tych źródeł. Sklep posiada między innymi integracje z DotPayem, Paczkomatami oraz DHL.

Sklep będzie prawdopodobnie sprzedawany także w UK, USA i w Indiach.

Ostatnia prezentacja miała być ale wyszła więc publikuje i zmywam się do hotelu 🙂

ps.

Wczoraj podczas after party rozmawiałem z Moonem (http://moonopol.pl/). Przekonywał mnie, że wejście Xbox Live może poruszyć runkiem rozrywki oraz video w Polsce. O ile będzie dobrze zrobiony – a raczje będzie. W polsce jest 200 tys posiadaczy X-boxa.