Jaka jest Twoja silna strona?

Zakładasz sklep internetowy, a może prowadzisz go od kilku lat. Zastanawiasz się co robisz źle, co mógłbyś robić lepiej, w co zainwestować.

Na blogach, grupach, forach, w serwisach internetowych czytasz kolejne newsy na temat nowych rozwiązań, usług, aktualizacji Google, koszyku w porównywarkach, redesignie Allegro, E-baya itp.

Ale wróćmy do podstaw.

Jakie są Twoje kluczowe kompetencje? Czym wyróżniasz się z pośród 10-100-500 konkurentów działających w Twojej branży? Czy masz jasno określoną strategię? Jak chciałbyś aby Twój biznes wyglądał za 1-2-5 lat? Czy gonisz ciągle konkurencję która jest z przodu, a może masz pomysł, robisz coś co sprawi, że to Ty będziesz o 1 krok do przodu.

Początek roku to świetny okres na podsumowanie i stworzenie planu co zrobić aby za 12 m-cy wyprzedzić kilku konkurentów. Wykorzystaj to 🙂

Jak budować markę sklepu?

Wydaje mi się, iż to pytanie będzie spędzać sen z powiek wielu właścicielom sklepów internetowych. Do sieci wchodzi coraz więcej dużych sklepów należących do marek, które do tej pory działały tylko offline. W związku z tym zauważalny może być trend odpływu klientów z małych sklepów do dużych marek. Jeśli produkt będzie ten sam lub podobny, cena i czas dostawy zbliżony, naturalnie klient będzie bardziej skłonny kupować z „markowego” sklepu.

Czy małe i średnie sklepy mają szanse z dużymi? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jaką strategię wybierze właściciel sklepu i czy będzie ona skuteczna.

Jak budować markę?

Budowanie marki sklepu internetowego jest trudniejsze niż marki produktu. Sprzedawca dostarcza produkty które najczęściej same w sobie są markowe, sam pozostając niejako w tyle. Wyjątkiem są tu sklepy oferujące produkty pod własną marką – np. ŚwieżoPalona czy KrainaHerbaty. To bardzo ciekawe przypadki gdyż właściciele sklepów nie konkurują bezpośrednio z innymi sprzedawcami – mają własny produkt, który ciężko porównać, istotna jest więc wartość i zaufanie do marki sklepu, a nie do produktów.

Wróćmy jednak do przeciętnego sprzedawcy internetowego. Najczęściej sprzedaje on produkty markowe, które często oferowane są także przez jego konkurencje – w szczególności duże sklepy internetowe. Jak się wyróżnić? Oto kilka pomysłów:

  • blue ocen – szukanie nisz, w których nie ma sprzedawców internetowych, są oni słabi, brak dużych marek,
  • specjalizacja – ścisła specjalizacja w kategorii produktów, duzi sprzedawcy nie są w stanie zaoferować tak dobrej oferty w danej kategorii, produkty giną wśród innych ofert,
  • status eksperta – niektóre produkty wymagają fachowej wiedzy ze strony sprzedawcy, sklep może zaoferować lepsze opisy, zdjęcia, filmy instruktażowe, dokumentacje czy fachowe porady,
  • unikalny model działania – zeszły rok można nazwać rokiem zakupów grupowych, czy ten będzie rokiem subskrybcji?,
  • budowanie lojalności klientów – nagradzanie ich

Klient nasz przyjaciel

Osobiście namawiam sprzedawców do nagradzania już pozyskanych klientów ofertami specjalnymi – np. darmowa dostawa przy kolejnym zakupie, kupon rabatowy -10% itp. Sprzedawcy często zarzucają mi, iż ich na to nie stać. Mają niskie marże, muszą płacić za reklamę AdWords, pozycjonowanie, prowizje Allegro, opłaty za przeklik dla porównywarek. Jeśli już zdobędą klienta to nie stać ich na dodatkowe rabaty. Czy na pewno?

Klient który trafił do sklepu wcale nie musi do niego wrócić. Czasem po prostu nie ma potrzeby, często nie pamięta gdzie kupował, woli poszukać w Google, wejdzie do porównywarki itp. Okazuje się więc, iż za klienta który znajduje się już w naszej bazie danych, trzeba zapłacić drugi raz. Czy nie taniej będzie go „odzyskać” poprzez wysłanie kuponu rabatowego, czy specjalnej oferty?

A Wy macie jakieś pomysły na budowę marki sklepu?

Dlaczego marka sprzedawcy jest ważna

Przez internet kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy. Zgodzicie się chyba z tą tezą? Czy ktoś z Was kupił przez internet dobro, które decydowało o jego życiu, bez którego nie może się obejść?

W większości przypadków kupujemy rzeczy, które są nam średnio potrzebne – poprawiają samopoczucie, dają +10 pkt do lansu, pozwalają milej spędzić czas. Generalnie takie przedmioty chcemy kupić, ale jeśli w zamian kupimy coś zupełnie innego, to nic się nie stanie. Właściwie to często o decyzji czy kupić produkt X czy Y decyduje przypadek. Continue…