Żegnaj 2012 – to był dobry rok!

Postanowiłem podsumować 2012 z naszej (NetArch) perspektywy. Na przełomie pojawia się wiele podsumowań – branży e-commerce, social media, wybór najlepszych start-upów, aplikacji na iOS, Androida, itd. Jest tego aż za dużo 🙂

Dla mnie osobiście 2012 jest to duży sukces i ważny gdyż udało nam się zrealizować wiele z przyjętych założeń. Uporządkowaliśmy projekty, wprowadziliśmy lepszy podział kompetencji, poprawiliśmy wewnętrzne procesy. Oprócz tego wykonaliśmy bardzo wiele pracy w zakresie rozwoju marki Sempai oraz platformy AtomStore. Ale od początku.

Początek roku (okres styczeń – marzec)

Rozwijamy markę Sempai – stworzenie oddzielnej marki okazało się dobrym posunięciem. Klienci lepiej rozumieją zakres oferowanych przez nas usług. Coraz częściej pojawiają się klienci korporacyjni. Ze względu na synergię z AtomStore prowadzimy coraz więcej kampanii dla sklepów internetowych, wykazujemy przy tym bardzo dobre wskaźniki ROI (benchmarkiem są często poprzednie kampanie prowadzone przez klientów lub inne agencje – co ciekawe przejmujemy kilka dużych e-commerceów, które do tej pory korzystały z usług największych agencji z Poznania i Łodzi, okazuje się ze jesteśmy lepsi, znacząco lepsi).

Rozpoczynamy pracę nad systemem CRM dla Sempai. Dzięki temu w przyszłości będziemy w stanie lepiej koordynować pracę naszych specjalistów, oferować bardziej zaawansowane usługi, sprawniej raportować postępy prac.

W AtomStore przygotowujemy pierwszą wersje systemu B2B przeznaczonego dla hurtowni internetowych, dystrybutorów, itp. Mocno rozbudowujemy działanie modułu Allegro (księgowanie wpłat, autoponawianie aukcji, moduł integracji z hurtownią Matterhorn, zestawy produktowe, multistore, wiele nowych raportów).

W 2012 zostajemy partnerem merytorycznym cyklu spotkań branży e-commerce – ShopCamp. Pierwszy SC odbywa się w lutym w Poznaniu i jest dużym sukcesem (ponad 200 osób, świetne prezentacje). Dziękujemy Fundacji Polak 2.0 za zaproszenie do współpracy i serdecznie pozdrawiamy 🙂

Współpracujemy także z eKomercyjnie.pl – nasze artykuły pojawiają się w kolejnych wydaniach magazynu, który bardzo fajnie się rozwija.

Wiosna – kwiecień-czerwiec

Pierwsze wdrożenie AtomStore.B2B (jedna z największych hurtowni podręczników – Małopolski Dom Książki). Pracujemy także nad przeniesieniem sklepu Preorder.pl (jeden z większych sklepów w Polsce, powiązany z wytwórnią StepRecords) – sklep startuje na początku czerwca.

Rozpoczynamy prace nad wdrożeniem Selkar.pl (top10 na rynku sprzedaży książek online, top40 e-commerce w Polsce) – bardzo duża baza klientów, rozbudowana oferta katalogowa, skomplikowane procesy logistyczne, integracje. Projekt jest trudny, wymaga od nas wielu przygotowań, solidnej optymalizacji AtomStore na potrzeby obsługi dużego ruchu oraz zmian w architekturze, tak aby w przyszłości umożliwić skalowanie i obsługę jeszcze większego ruchu. Udaje się, sklep startuje w sierpniu (http://plutecki.net/2012/11/ksiegarnia-internetowa-selkar-pl-wybrala-atomstore/).

W między czasie wdrożeń w AtomStorze pojawia się dużo zmian i nowych modułów – lepsze mechanizmy odpowiedzialne za cache-owanie, kolejne optymalizację SEO, moduły landing pages. Rozwijamy także CRM, który pozwala nam poprawić obsługę zgłoszeń od klientów.

Sempai realizuje kolejne projekty. Prowadzimy już wiele kampanii dla sklepów o budżecie przekraczającym 10 tys miesięcznie. W przypadku e-commerce nie jest to mało. Z takimi klientami można także budować bardziej strategiczną współpracę.

Kolejne ShopCampy odbywają się w Białymstoku i Gdyni. Co ciekawe Białystok pomimo iż nie jest dużym miastem, ma bardzo silną reprezentacje wśród sklepów internetowych.

Rozmawiamy  z inwestorami na temat możliwości pozyskania zewnętrznego finansowania i  przyspieszenia rozwoju NetArch. Na razie rozmowy nie przynoszą sukcesu, jednak dowiadujemy się wiele na temat potrzeb i oczekiwań inwestorów.

Wakacje i początek roku szkolnego

Jak wspomniałem wcześniej – w wakacje uruchamiamy nowy Selkar.pl. Sklep wymaga ciągłej pracy, usprawnień i rozwoju, jednak od początku widzimy iż Atom daje radę, a zespół wykonał dobrą robotę.

W AtomStore pojawiają się zmiany i usprawnienia –  moduł integracji z Azymutem otrzymuje możliwość sprzedaży e-booków, optymalizujemy szybkość wielu zakładek w panelu, moduł zarządzania reklamacjami. Dodajemy obsługę stronnicowania i filtrownaia katalogu po AJAX (przeglądanie oferty bez przeładowywania strony).

Uruchamiamy kolejne projekty – klub zakupowy Cuanto.pl, GaleriaPlakatu.com, NowaFarmacja.pl, Galante.pl.

Sempai korzysta już z kilku modułów systemu CRM i znacznie usprawnia to pracę działu. Rozszerzamy ofertę i oferujemy nowe modele współpracy skierowane do dużych i średnich klientów (między innymi abonament i CPA).

W NetArch realizujemy także kilka systemów dedykowanych – między innymi dedykowany system zarządzania HR dla firmy Hostel Service, serwis społecznościowy dla ludzi zajmujących się obstawianiem zakładów sportowych.

Koniec roku (październik – grudzień)

ShopCampy we Wrocławiu i Warszawie. Szczególnie udany jest ten w stolicy, gdzie posłuchać na temat e-commercu w branży dziecięcej pojawia się około 150 osób.

Kolejne ciekawe sklepy w naszym portfolio – tym razem SoulShop.pl dla grupy Empik Media & Fashion. Kilka następnych jest już ukończonych i czeka na zakończenie wdrożenia przez klientów. Mamy nadzieje, iż na początku 2013 pochwalimy się ich uruchomieniem.

Dzień Darmowej Dostawy to sprawdzian dla AtomStore. Ilość klientów wchodzących na strony sklepów w tym dniu jest 2-3 krotnie większa niż normalni, natomiast ilość PV i zamówień wzrasta nawet 10-cio krotnie. AtomStore daje radę, obsługując bez problemów sklepy w których liczba zamówień zwiększa się np. z 200 do 1000.

Pracujemy nad nowymi funkcjami. AtomStore.B2B otrzymuje pakiet zmian – między innymi minimum logistyczne, progi darmowej dostawy ograniczane według dat. Pojawiają się zmiany w module sprzedaży ratalnej Żagiel, raport źródeł sprzedaży, nowe funkcje w API, optymalizacja wysyłki newslettera, rozbudowa mechanizmów personalizacji w tym lepsze przypisywanie klientów do grup.

Pod koniec roku podpisujemy także kilka umów, które zaowocują ciekawymi wdrożeniami na początku roku – dwa kolejne wdrożenia AtomStore.B2B, wdrożenie apteki internetowej, sklepu z bielizną czy sklepu z bronią ASG.

Coraz bardziej przekonujemy się do faktu, iż strona www nie jest potrzebna aby sprzedawać AtomStore. Co więcej Atom zaczął w drugiej połowie roku wychodzić na plus, plan finansowy wskazuje na to, iż podobne będzie pierwsze półrocze 2013. Jednocześnie wiemy, iż w 1 i 2 kwartele 2013 musimy przygotować www i rozpocząć bardziej agresywną sprzedaż systemu 🙂

Sempai poszerza swoją ofertę o kampanie SEM na Facebooku – jest to skierowane przede wszystkim do sklepów internetowych, które chcą dotrzeć do klientów w serwisie Facebook. Prowadzimy kilka kampanii z remarketingiem. System CRM nad którym pracujemy jest wykorzystywany w coraz większym zakresie. Przeszliśmy także audyt Google i dołączyliśmy do programu certyfikowanych agencji:

Agencja SEM - Sempai.pl

NetArch pozyskuje dwa nowe projekty – serwis internetowy, oraz rozwój systemu dedykowanego dla jednego z klientów wraz z umową utrzymania. Dzięki temu możemy dość precyzyjnie zaplanować prace na pierwsze półrocze 2013.

Podsumowanie

Na początku 2012 roku przygotowaliśmy plan rozwoju NetArch oraz zaplanowaliśmy lekką reorganizację działania firmy. Większość z planów które sobie założyliśmy udało się zrealizować. Pomijając drobne problemy (jak np. niedoszacowanie kosztów niektórych działań czy pogłębiający się kryzys który miał wpływ na płynność naszych klientów) możemy być zadowoleni i dumni z minionego 2012.

Planujemy i mamy nadzieje, iż 2013 będzie jeszcze lepszy. Jakie są nasze cele? Między innymi:

  • zwiększyć świadomość istnienia marki Sempai wśród średnich i dużych firm, pozyskać kilka kolejnych dużych sklepów internetowych,
  • poszerzać ofertę o kolejne usługi związane z konsultingiem SEO i SEM oraz analityką,
  • rozwijać moduły AtomStore niezbędne do realizacji wdrożeń dla największych sklepów internetowych (tworzenie klastrów, load balancing, rozwój modułu multistore, ulepszanie modułów personalizacja, newsletter, wyszukiwarka)
  • przygotować stronę AtomStore skierowana do dużych i średnich klientów,
  • pozyskać kilka nowych wdrożeń AtomStore wraz ze stałą obsługą.

Wszystkim pracownikom, klientom, partnerom i sympatykom NetArch (AtomStore, Sempai) dziękuje za ostatni rok. Trzymajcie kciuki aby 2013 był jeszcze lepszy 🙂