Innowacja? Spiesz się powoli (POIG 8.1)

W czerwcu zeszłego roku zaczęliśmy pracować nad przygotowaniem wniosku do nowego naboru POIG 8.1. Mieliśmy fajny pomysł na projekt, zaawansowany technologicznie – szybkie przygotowanie prototypu i wypuszczenie na rynek nie jest do końca możliwe – więc wydawał się idealny do działania 8.1. Pomysł dojrzewał kilka miesięcy w naszych głowach, łączył w sobie zaawansowane technologie WEB-owe, mobile, elementy znane z serwisów społecznościowych. Dodam, że nie był to kolejny Facebook, porównywarka czy serwis zakupów gropowych.

Postanowiliśmy mocno dopracować wniosek – szczególnie, że nowa procedura 8.1 była bardzo wymagająca – nie ma sensu angażować się na 50% (bo z góry te 50% czasu jest stracone). W sumie na przygotowanie biznesplanu (analizy, plan marketingowy i sprzedażowy, kosztorys itd.) poświęciliśmy ponad miesiąc. We wrześniu lub październiku (jeśli mnie pamięć nie myli – dużo czasu upłynęło) złożyliśmy całą dokumentację licząc, że wynik będzie pozytywny. Jak większość wnioskodawców spodziewaliśmy się rozstrzygnięcia konkursu w grudniu lub styczniu (ja osobiście liczyłem na marzec – jeśli można coś zrobić później to po co robić to od razu, złota zasada pracownika sektora publicznego 😉 ).

Po około 180 dniach pojawiła się lista rankingowa projektów zakwalifikowanych, na której nasz projekt się nie znalazł. Nie byliśmy bardzo zawiedzeni gdyż od złożenia wniosku minęło tak wiele czasu, że emocjonalnie można było trochę się zdystansować. Postanowiliśmy poczekać spokojnie na uzasadnienie “wyroku”…

Po 2 lub 3 tygodniach dotarło pismo z wyjaśnieniami dlaczego nasz projekt nie zakwalifikował się do dofinansowania. Pismo miało 3 strony, z czego pierwsza i ostatnia to standardowe bla, bla, bla. Na nasz wniosek mający ponad 50 stron, oceniający odpowiedzieli na 1 stronie… Teraz byliśmy już mocno zawiedzeni – 180 dni czekania na takie coś? Do tego w piśmie było kilka błędów. Tak – 1 strona uzasadnienia, raptem 6-8 zdań i kilka błędów (nasze uzasadnienie wyglądało jakby ktoś w pośpiechu przeklejał zdania z innych dokumentów – do tego stopnia iż zdanie kończyło się w połowie, następne zaczynało się w połowie od małej litery i nowego akapitu…).

Ocena była tak nieprofesjonalna, iż nie pozostało nam nic innego jak złożyć odwołanie. RIF nie przyznał nam jednak racji i przesłał protest do MSWiA. Wedle procedury odwołanie powinno trwać do 70 dni roboczych – czyli powinniśmy otrzymać odpowiedź koło połowy lipca. Po wstępnym wyliczeniu na kiedy wypada deadline powiedziałem kolegom, że pewnie będzie to połowa września, bo przecież są wakacje, a wiadomo że w wakacje to pracują… prywatni przedsiębiorcy i start-upy… Zadzwoniliśmy koło 15 lipca i zapytaliśmy kiedy wyniki – powinny być do 20-tego, jak nie będzie to proszę dzwonić. Zadzwoniliśmy 15 sierpnia, to samo. Dzwoniliśmy w zeszłym tygodniu, też mają byc do 20-tego…

Jak widać innowacyjność w rozumieniu POIG nabiera innego znaczenia. Ile osób w tym czasie czytało nasz wniosek ze szczegółowymi opisami? Dlaczego oceniający dokonali tak nieprofesjonalnej oceny? Czy dostali za to wynagrodzenie? Ilu urzędników otrzymało premię za przeprowadzenie kolejnego naboru? Ile kosztowała obsługa naszego projektu? Chciałbym kiedyś otrzymać odpowiedzi na te pytania… dam znać co dalej po ocenie, kiedyś..

Co dziwne POIG 8.2 jest pozbawiony takich wad. Firmy rozwijają swoje systemy, integrują się z partnerami, nabory idą sprawnie, oceny są profesjonalne – jeśli negatywne to sensownie uzasadnione. Chciałoby się powiedzieć, że jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, ale przecież te są w obydwu działaniach.

Przedsiębiorca vs urzędnik, 0:1 do przerwy

Niestety po raz kolejny okazuje się, iż w konfrontacji z urzędnikiem przedsiębiorca jest na końcu. O co chodzi. W 2009 mieliśmy głośny 3 nabór do działania 8.1. Wyniki oceny i lista zatwierdzonych wniosków według ustawowego terminu powinna pojawić się w piątek lub w poniedziałek. Wiele osób dzwoniło, pytało, PARP odpowiadał – spokojnie, będzie na stronie www o 16:30.

Continue…

Po(ig) konferencji TMT ? POIG 8.1/8.2

Dziś odbyła się konferencja dotycząca działania 8.1 i 8.2 w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W ramach 3 paneli pojawiło się bardzo wiele ciekawych dyskusji. Najważniejsze uwagi postaram się przedstawić poniżej. Wydaje mi się, iż są to kwestie interesujące dla wszystkich zainteresowanych POIG ? zarówno tych którzy są właśnie w trakcie realizacji jak i tych, którzy dopiero planują starać się o dotacje.
Continue…

Przedsiebiorco radź sobie sam..

Szlag mnie trafia jak czytam kolejne pomysły rządu (nie ważne czy SLD, PiS czy PO – wszyscy kopią przedsiębiorców po równo). Jaka jest najważniejsza grupa społeczna w Polsce i Europie? MSP! Tak to małe i średnie przedsiębiorstwa dają największą liczbę miejsc pracy i są podstawą systemu ekonomicznego. Jaka grupa jest najmniej wpływowa? Właśnie MSP.

Continue…

Zmiany w POIG – jest oficjalny projekt rozporządzenia

Dziś na stronie PARP pojawiła się informacja o projekcie nowego rozporządzenia MRR zmieniającego rozporządzenie z dnia 13 sierpnia 2008. Albo PARP działa z opóźnieniem (aktualizuje swoja stronę raz na 2 miesiące), albo projekt który widnieje na stronie MRR jest bardzo po myśli PARP’u i można się spodziewać, iż w niezmienionej formie wejdzie w życie… Continue…

Zmiany w zasadach POIG 8.1

W ostatnich miesiącach na temat POIG 8.1 pisało się wiele – zarówno w prasie codziennej (Gazeta.pl) jak i w blogosferze. Generalnie dominowały słowa krytyki pod adresem samego projektu, ekspertów oceniających, jakości projektów oraz organizacji / obsługi projektu przez PARP oraz instytucje wdrażające. Niezadowoleni byli Ci co dotacji nie dostali ale się ubiegali, Ci co o dotacje się nie starali ale słyszeli o tych którzy otrzymali, jak i Ci którzy dotację otrzymali jednak mieli problemy z realizacją projektu. Ja osobiście broniłem i bronię działania 8.1, gdyż spotkałem się z autorami wielu ciekawych projektów, które bez środków z tego programu po prostu nie zostałyby zrealizowane.

Continue…

8.1 – sodoma i gomorra

Dziś kolejny nabór – już trzeci w tym roku – do działania 8.1. Ponieważ nabór nie ma charakteru konkursu, decyduje kolejność wniosku. Jeśli dany wniosek uzyska 60 pkt (czyt. przejdzie ocenę formalną i merytoryczną) otrzymuje dofinansowanie, pod warunkiem iż w danym naborze pozostały jeszcze pieniądze. Continue…