Zmiany w AdWords – Znaki towarowe konkurenta mogą być słowami kluczowymi

Dziennik internautów informuje o wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – znaki towarowe konkurenta mogą być używane w reklamie AdWords. ETS mówi jednocześnie w jakich przypadkach taka reklama będzie dopuszczona:

„Natomiast, gdy reklama wyświetlana w internecie w oparciu o słowo kluczowe odpowiadające znakowi towarowemu cieszącemu się renomą proponuje alternatywę w stosunku do towarów lub usług właściciela znaku towarowego cieszącego się renomą – nie oferując zwykłej imitacji towarów lub usług (…) nie powodując osłabienia tego znaku lub nie działając na szkodę jego renomy (…) – takie używanie jest co do zasady elementem zdrowej i uczciwej konkurencji w sektorze rozpatrywanych towarów lub usług”.

Jednocześnie nie będzie można używać słów kluczowych gdy szkodzą one funkcjom pełnionym przez znak. Szkodzenie funkcji wskazania pochodzenia ma miejsce wówczas, gdy reklama wyświetlana w oparciu o słowo kluczowe utrudnia lub uniemożliwia zorientowanie się, czy reklamowane towary lub usługi pochodzą od właściciela znaku towarowego. Innymi słowy przykładowa reklama na frazę „toyota”:

  • „A może jednak Honda, Civic już od 61 tys” – będzie dopuszczona
  • „U nas tylko 61 tys, klimatyzacja, abs, nawigacja” – będzie zakazana
W pierwszym przypadku klient widzi, iż reklama kieruje do konkurencji. W drugim wypadku reklama może wprowadzać w błąd.

Zoptymalizuj swoją kampanię dla mobile

Google wypowiedziało się ostatnio na temat kampanii skierowanych do użytkowników mobile. Po pierwsze pokazało ciekawe dane na temat wolumenu wyszukiwań – ze szczególnym uwzględnieniem okresu świątecznego:

Ruch mobile w okresie świątecznym

Po drugie w najbliższych dniach zostaną wprowadzone zmiany w wyliczaniu quality score dla reklam AdWords skierowanych do użytkowników mobilnych. Strony, które nie posiadają wersji mobile, zawierają elementy Flash itp. będą oceniane gorzej niż strony zoptymalizowane. Nie ma przy tym konieczności doszukiwania się drugiego dna. Po prostu klikając w reklamę po której wyświetlana jest ciężka strona, nieczytelna dla użytkowników telefonów, wracają oni do Google coraz mniej zadowoleni z wyników które otrzymują. Co dobre dla userów to dobre dla Google – no może niekoniecznie, ale nie o tym dzisiaj.

Google zwraca także uwagę na fakt, iż kampanie AdWords które zostały specjalnie stworzone dla użytkowników mobile są 11% skuteczniejsze niż takie, które zostały tylko adaptowane.

Skuteczność kampanii mobile

Więcej szczegółów: http://searchengineland.com/google-offers-a-carrotstick-for-marketers-to-go-mobile-93901

Nowy SEM Specialist – Google miejsca i nie tylko

SEM SpecialistDziś pojawił się nowy numer SEM Specialist. W miesięczniku znajdziecie między innymi artykuł Sebastiana Sumy (mojego wspólnika z NetArch – odpowiedzialnego za rozwój marki Sempai.pl).

Sebastian opisuje kwestie związane z promocją w usłudze Miejsca Google. Oprócz tego w nowym numerze znajdziecie kilka ciekawych artykułów. Zapraszam!

Ja uciekam na urlop – kolejne wpisy we wrześniu. Trzeba naładować baterię 🙂 Do zobaczenia.

Google wprowadzi Cost Per Lead w AdWords

Google testuje nowy sposób rozliczeń w AdWords. Możliwe będzie prowadzenie kampanii w rozliczeniu za lead-a. Jak zwykle usługa wystartuje najpierw w USA. Początkowo będzie to reklama testowa wyświetlana dla około 10% użytkowników. Możliwe będzie rozliczanie zapytań telefonicznych oraz mailowych.

Zobaczcie sami

Communication Ad Extensions