Wielka GAFA – czeka nas korpobalizacja?

Korporacje takie jak Google Apple Facebook i Amazon rosną w ostatnich latach w niespotykany do tej pory sposób (nie zapominajmy także o MS czy Samsungu, który do walki o dusze userów bardzo chciałby dołączyć). Nie chodzi mi przy tym o kapitalizację czy zyski. W tym momencie to niekoniecznie jest ważne (Amazon od dawna stawia na wzrost a nie zysk).

Chodzi mi o zwiększanie liczby użytkowników, przejmowanie mniejszych podmiotów, wprowadzanie nowych usług, które mają nas jeszcze bardziej przywiązać do ich ekosystemu, pożeranie coraz większej liczby godzin jakie spędzamy dziennie w ich sieci (żeby nie powiedzieć sidłach).

Przypominają mi się fantastyczne filmy z przed 20 lat. Wizje pisarzy, scenarzystów i reżyserów zostały już dawno wcielone w życie:

 • roboty automatycznie sterowane, monitorujące każdy aspekt życia obywateli,
 • możliwość identyfikacji i śledzenia co robi dana osoba,
 • wiedza totalna na temat preferencji i zachowań jednostki i populacji,
 • identyfikacja osób, możliwość reakcji na ich zachowania,
 • urządzenia z ekranami dotykowymi, rozpoznawanie mowy i ruchu,
 • samochody sterowane przez komputery,
 • itd.

Co prawda skala i siła z jaką korporacje oddziaływują na nasze życie jest jeszcze ograniczone (szczególnie w Europie wschodniej, wśród ludzi którzy nie zajmują się IT) ale tempo z jakim rośnie ich wpływ może od czasu do czasu wzbudzać niepokojące refleksje.

Czy w przyszłości czekają nas wojny korporacji, które przejmą kontrolę na gospodarką i sprawią, iż rządy stracą realny wpływ na ekonomię? Już teraz korporacje są w stanie transferować zyski i unikać podatków. Tworzą serwerownie na oceanach. Czy wizja rodem z filmów fantastycznych stanie się rzeczywistością w której żyć będą nasze dzieci?

Ty zwykł… bloger jesteś, a nie jakaś gwiazda!

Gdy człowiek pojeździ trochę na konferencje, zapisze się do kilku RSS-ów, zaprzyjaźni z paroma osobami które mają powyżej 1000 kontaktów na fejsie i +500 followersów na Twitterze, zaczyna żyć w świecie Social Media. Na jego wallu przewijaja się szanowane w branży avatary, ludzie pod których wypowiedziaim pojawia się 30,50,100 komentarzy.

WOW, tak wygląda prawdziwa popularność, bycie wpływowym. Chce być taki jak oni!

„Przecież Ty zwykła ku… jesteś!”
Użyję tu słów wypowiedzianych w jednym z filmów (Psy 2 czy inny Pan Tadeusz) przez Bogusława Lindę. Z całym szacunkiem dla blogerów i celebrytów social media, ich status gwiazdorski i „wpływowość” w realu jest mniejsza niż gwiazdy 2 odcinków Tańca z Gwiazdami, osoby która przeszła do 3 rundy Mam Talent, wystąpiła w 4 odcinkach serialu na TVN-ie, który po jednym sezonie został zdjęty. Do większej liczby osób dociera etatowy dziennikarz z Newsweeka, a gwiazda i wpływowy to jest Kuba Wojewódzki, Doda czy Krzysztof Ibisz.

Sorry panowie (i trochę rzadziej panie) – czytam Wasze blogi, oglądam video na YT, wpadam na prezentacje na konfach, ale tak naprawdę traktuje to wszystko z lekkim przymrużeniem oka (tak sam piszę, sam występuje, sam mrugam do siebie okiem).

Branża e-handlu b2c z którą jestem związany zaliczy mniej więcej 20 mld przychodu w tym roku (licząc że poza Allegro jest duża szara strefa małych sklepów może będzie to 25 mld), a jedna sieć należąca do Portugalczyka, której nazwa pochodzi o sympatycznego owada w kropki, w 2012 zaliczy 30 mld przychodu…

Mam wrażenie, że żyjemy trochę w iluzji iż robimy rzeczy wielkie, to co mówimy wpływa na losy świata, a przynajmniej połowy Polski, iż nasz artykuł spowoduje jakaś zmianę. Od czasu do czasu mówie sam do siebie GET REAL. Zbliża się koniec roku, życzę wszystkim aby ich działania były w 2013 trochę bardziej REAL 🙂

ps.
Status „gwiazdy” social media pozwala wyrwać się z zaklętego kręgu do którego zaraz po studiach wrzucana jest większość z nas (cv, praca korpo, awans, inne korpo, avans, 10g/dobę, wyjazd integracyjny, laptop służbowy, awans, praca 12g/dobę..) i otrzymywać w miarę przyjemne wynagrodzenie za dosyć trywialne zajęcia. Jeśli Ci to odpowiada i czujesz się z tym dobrze, to dobrze 🙂

Rewolucje Magdy Gessler – o sile mediów tradycyjnych

Ciężko oszacować jaki byłby koszt reklamy telewizyjnej dla małej restauracji która chciałaby sobie wyemitować (kilkukrotnie) godzinny program na jej temat i to z udziałem celebrytki jaką jest Magda Gessler. Możliwe że wydając tyle samo na reklamę w necie lub otrzymując jej równowartość, też skutek byłby podobny. Uczestnictwo w Rewolucjach jest jednak darmowe, zasięg ogromny, a skutek – pełne stoliki i konieczność rezerwacji miejsc (gratulacje dla Samui!).

Natomiast jak to się przekłada na odwiedzalność – zobaczcie sami na statsy. Strona restauracji prościutka – postawiłem ją kiedyś na WordPressie z darmową templatką. Templatka miała się później zmienić na coś profesjonalnego na zamówienie – jak wiadomo prowizorka lubi trwać 🙂 Do tego niestety późno dowiedziałem się o emisji i serwer przez godzine był przeciążony (zainstalowanie pluginu cache-ującego rozwiązało problem). Zobaczcie sami:

Rewolucje Magdy Gessler - a strona www

Obecnie jest już inna strona (już nie robiona przeze mnie). Warto odnotować także duży przyrost fanów na stronie Facebook-owej.

Uważaj na fake-owe profile na Facebooku (infografika)

Osobiście nie traktuje fake-owych profili jako problem, nie umieszczam na swoim profilu prywatnych danych, traktuje go bardziej jako profil publiczny (podobnie zresztą jak profil na Google+). Jest to jednak związane z moją pracą zawodową. Wiele osób korzysta jednak z Facebooka w ten sposób, iż umieszcza tam wiele prywatnych danych i informacji. W takich wypadkach warto uważać kogo dodaje się do znajomych.

A jak wygląda przeciętny udawany profil? Zobaczcie na infografikę:

Zagrożenia na Facebooku

Jak tworzyć klikalne tytuły artykułów

Nie ważne co napiszesz, ważne jak to zatytułujesz – smutne ale prawdziwe. Internauci lubią klikać tytuły artykułów, którym nadano atrakcyjne tytuły. Ale co to znaczy atrakcyjne?

Dziś pojawił się ciekawy artykuł na SEOmoz. Polecam: http://www.seomoz.org/blog/are-your-titles-irresistibly-click-worthy-viral.

Dla tych którzy nie lubią czytać długich artykułów przygotowałem skrót:

 1. Twórz zaskakujące, wzbudzające zaciekawienie tytuły – np. SEO nie jest kompletną strategią marketingową.
 2. Podkreślaj korzyści z przeczytania artykuł, używaj zwrotów które do tego służą – np. 7 sposobów, jak zyskać, wprowadzenie do itp.
 3. Używaj przymiotników określających emocje – ekscytujące, zaskakujące, nieprawdopodobne, niesamowite itd.
 4. Staraj się aby tytuły były bezbłędne, krótkie, mieściły się w 1 linii.
 5. Spełniaj oczekiwania w treści artykułu, które wzbudzasz tytułem – nawet najlepsze tytuły, które nie spełniają oczekiwań użytkowników, nie przysporzą Ci fanów w przyszłości.