Koncentracja i specjalizacja

Już dawno nie miałem czasu skupić się na blogu. Z jednej strony wynika to z okresu wakacyjnego – w którym co tu dużo ukrywać, więcej czasu poświęca się na relaks, spotkania, wyjazdy etc. Z drugiej był to świadomy wybór, wynikający z faktu iż bardzo ciężko pracujemy nad rozwojem systemu AtomStore i całej firmy NetArch.
Continue…

Strategia e-commerce – efekt synergii w handlu online i offline

Kilka lat temu gdy e-commerce dopiero raczkował (obecne stadium nazwałbym dynamicznym rozwojem) wielu ekspertów, znawców, komentatorów rynku ale i po prostu doświadczonych przedsiębiorców podnosiło następujące zarzuty wobec e-commerce:

  • handel w sieci niszczy tradycyjny handel,
  • handel w sieci zaniża marżę sprzedawców przez co powoduje zabójczą konkurencję,
  • nie da się obsłużyć online w taki sposób jak offline, przez co traci na tym jakość obsługi klienta i jego doświadczenie marki (tu marki sprzedawcy),
  • e-commerce niszczy relacje z partnerami,
  • itp.

Continue…

Jak budować markę sklepu?

Wydaje mi się, iż to pytanie będzie spędzać sen z powiek wielu właścicielom sklepów internetowych. Do sieci wchodzi coraz więcej dużych sklepów należących do marek, które do tej pory działały tylko offline. W związku z tym zauważalny może być trend odpływu klientów z małych sklepów do dużych marek. Jeśli produkt będzie ten sam lub podobny, cena i czas dostawy zbliżony, naturalnie klient będzie bardziej skłonny kupować z „markowego” sklepu.

Czy małe i średnie sklepy mają szanse z dużymi? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jaką strategię wybierze właściciel sklepu i czy będzie ona skuteczna.

Jak budować markę?

Budowanie marki sklepu internetowego jest trudniejsze niż marki produktu. Sprzedawca dostarcza produkty które najczęściej same w sobie są markowe, sam pozostając niejako w tyle. Wyjątkiem są tu sklepy oferujące produkty pod własną marką – np. ŚwieżoPalona czy KrainaHerbaty. To bardzo ciekawe przypadki gdyż właściciele sklepów nie konkurują bezpośrednio z innymi sprzedawcami – mają własny produkt, który ciężko porównać, istotna jest więc wartość i zaufanie do marki sklepu, a nie do produktów.

Wróćmy jednak do przeciętnego sprzedawcy internetowego. Najczęściej sprzedaje on produkty markowe, które często oferowane są także przez jego konkurencje – w szczególności duże sklepy internetowe. Jak się wyróżnić? Oto kilka pomysłów:

  • blue ocen – szukanie nisz, w których nie ma sprzedawców internetowych, są oni słabi, brak dużych marek,
  • specjalizacja – ścisła specjalizacja w kategorii produktów, duzi sprzedawcy nie są w stanie zaoferować tak dobrej oferty w danej kategorii, produkty giną wśród innych ofert,
  • status eksperta – niektóre produkty wymagają fachowej wiedzy ze strony sprzedawcy, sklep może zaoferować lepsze opisy, zdjęcia, filmy instruktażowe, dokumentacje czy fachowe porady,
  • unikalny model działania – zeszły rok można nazwać rokiem zakupów grupowych, czy ten będzie rokiem subskrybcji?,
  • budowanie lojalności klientów – nagradzanie ich

Klient nasz przyjaciel

Osobiście namawiam sprzedawców do nagradzania już pozyskanych klientów ofertami specjalnymi – np. darmowa dostawa przy kolejnym zakupie, kupon rabatowy -10% itp. Sprzedawcy często zarzucają mi, iż ich na to nie stać. Mają niskie marże, muszą płacić za reklamę AdWords, pozycjonowanie, prowizje Allegro, opłaty za przeklik dla porównywarek. Jeśli już zdobędą klienta to nie stać ich na dodatkowe rabaty. Czy na pewno?

Klient który trafił do sklepu wcale nie musi do niego wrócić. Czasem po prostu nie ma potrzeby, często nie pamięta gdzie kupował, woli poszukać w Google, wejdzie do porównywarki itp. Okazuje się więc, iż za klienta który znajduje się już w naszej bazie danych, trzeba zapłacić drugi raz. Czy nie taniej będzie go „odzyskać” poprzez wysłanie kuponu rabatowego, czy specjalnej oferty?

A Wy macie jakieś pomysły na budowę marki sklepu?

Jaka jest strategia Twojego sklepu?

Pytanie tak proste i podstawowe, że aż trudno na nie odpowiedzieć. Masz sklep? Jaka jest Twoja odpowiedź?

Jeśli nie potrafisz, prawdopodobnie należysz do znacznej grupy właścicieli sklepów internetowych. Nie pytam o forecasty, benchmarki, analizy SWOT itp. To narzędzia, które można użyć ale nie są konieczne. Proponuje prostszy sposób. Zastanów się nad odpowiedzią na następujące pytania: Continue…

Social szał! ale po co?

U podstaw każdego działania ekonomicznego powinna być realizacja celów biznesowych. Oczywiście firmy mogą popełniać działania, których efekty nie mają przełożenia na wyniki biznesowe – często są to np. sponsoring, CSR, etc. Najczęściej działania takie są dobrze przemyślane i skalkulowane (nie mam na myśli ‚wyrachowania’, po prostu biznes lubi wiedzieć na co wydaje).

Continue…