Smartphone przyszłości – telefony stają się naprawdę Smart

Czekałem na taki moment, gdy wszystkie informacje które potrzebujemy do pracy będziemy mieli w chmurze, a zamiast laptopa na spotkania i do pracy będziemy wozili tylko telefon. Nie sądziłem jednak że to tak szybko się stanie 😉

Oczywiście to concept, na razie takie urządzenia będą za wolne żeby na tym pracować produkcyjnie. Ale w przeciągu 2-3 lat? Idealnie byłoby gdyby stworzono uniwersalne protokoły (może wystarczy USB). Wtedy smartphonea można by podłączyć do dowolnego monitora, telewizora, tableta-obudowy. Żyjemy w ciekawych czasach – przynajmniej dla geek-ów 🙂

Tablety i e-commerce – strona w wersji mobilnej vs aplikacja

Pewnie często zastanawiacie się czy ten rok będzie rokiem tabletów i mobile commerce. Osobiście myślę, że jeszcze nie – u nas będzie to raczej 2013. Jednocześnie często zastanawiam się co jest lepszą inwestycją – aplikacja czy wersja mobile.

Na ten temat pisałem już artykuł: http://plutecki.net/2011/06/czy-warto-inwestowac-natywna-aplikacje-czy-tez-optymalizacje-strony-dla-mobile/.

A jak to wygląda w liczbach? EMarketer opublikował dzisiaj ciekawe statystyki – najpierw, sposoby oglądania oferty sklepów:

Aplikacje a dostęp do sklepów na tabletach

 

Częstotliwość z jaką użytkownicy tabletów korzystają z zakupów internetowych:

Częstotliwość korzystania z m-commerce na tabletach

Co z tego wynika? Według mnie:

  • tablety będą coraz popularniejsze
  • użytkownicy tabletów to atrakcyjny target
  • jak na razie większość sprzedawców może myśleć o dostosowaniu stron do przeglądarek na tabletach
  • aplikacje m-commerce tylko dla największych sklepów i marek