Wielka GAFA – czeka nas korpobalizacja?

Korporacje takie jak Google Apple Facebook i Amazon rosną w ostatnich latach w niespotykany do tej pory sposób (nie zapominajmy także o MS czy Samsungu, który do walki o dusze userów bardzo chciałby dołączyć). Nie chodzi mi przy tym o kapitalizację czy zyski. W tym momencie to niekoniecznie jest ważne (Amazon od dawna stawia na wzrost a nie zysk).

Chodzi mi o zwiększanie liczby użytkowników, przejmowanie mniejszych podmiotów, wprowadzanie nowych usług, które mają nas jeszcze bardziej przywiązać do ich ekosystemu, pożeranie coraz większej liczby godzin jakie spędzamy dziennie w ich sieci (żeby nie powiedzieć sidłach).

Przypominają mi się fantastyczne filmy z przed 20 lat. Wizje pisarzy, scenarzystów i reżyserów zostały już dawno wcielone w życie:

  • roboty automatycznie sterowane, monitorujące każdy aspekt życia obywateli,
  • możliwość identyfikacji i śledzenia co robi dana osoba,
  • wiedza totalna na temat preferencji i zachowań jednostki i populacji,
  • identyfikacja osób, możliwość reakcji na ich zachowania,
  • urządzenia z ekranami dotykowymi, rozpoznawanie mowy i ruchu,
  • samochody sterowane przez komputery,
  • itd.

Co prawda skala i siła z jaką korporacje oddziaływują na nasze życie jest jeszcze ograniczone (szczególnie w Europie wschodniej, wśród ludzi którzy nie zajmują się IT) ale tempo z jakim rośnie ich wpływ może od czasu do czasu wzbudzać niepokojące refleksje.

Czy w przyszłości czekają nas wojny korporacji, które przejmą kontrolę na gospodarką i sprawią, iż rządy stracą realny wpływ na ekonomię? Już teraz korporacje są w stanie transferować zyski i unikać podatków. Tworzą serwerownie na oceanach. Czy wizja rodem z filmów fantastycznych stanie się rzeczywistością w której żyć będą nasze dzieci?

web 3.0 czyli seo^3

Kilka dni temu przeczytałem ciekawy wpis na SEOmoz autorstwa randfisha dotyczący jego przewidywań co do zmian w SEO w nadchodzącym roku. Część uwag to przypuszczenia i spekulacje np. co do zmian które mogą nastąpić w Google (np. te dotyczące real time search), moją uwagę zwróciły natomiast następujące kwestie:

  • personalizacja wyników wyszukiwania
  • wzrost znaczenia linków z sieci społecznościowych
  • coraz większe problemy z ustaleniem aktualnej pozycji w Google

Continue…

Dlaczego Second Life nie odniosła sukcesu

Jeszcze rok temu wielu użytkowników internetu uważało iż rok 2008 będzie stał pod znakiem wirtualnych światów. Swoje wersje przygotowało między innymi Google oraz Sony. Musze przyznać, iż sam byłem przekonany, iż wirtualne światy zmienią sposób w jaki korzystamy z sieci. Swoje wersje w Second Life przygotowały nawet największe miasta w Polsce, uczelnie czy nawet komisarjaty policji.

Okazało się jednak, iż od początku 2008 trend wzrostowy co do ilości godzin spędzanych w świecie Second Life został zahamowany. Od stycznia 2008 zaczęła spadać liczba użytkowników premium, a od marca 2008 łączna liczba godzin spędzona w SL.

Co takiego się stało? Dlaczego SL zaczęło tracić użytkowników? Dlaczego pomimo bardzo dobrej prasy, wogóle nie przyjęło się w Polsce? Osobiście uważam, iż głównym problemem SL jest inwazyjność w nasze życie. I to nie ważne czy myślimy o nastolatkach czy osobach w wieku 30-40 lat. Continue…