Kilka nowości w wyszukiwarce Google

Na blogu Google pojawił się wpis przedstawiający kilka nowych rozwiązań w wyszukiwarce. Najpierw jednak diagram przedstawiający wzrost ilości wyszukiwań z urządzeń mobilnych. Dynamika podobna do tej, którą Google odnotowało ponad 10 lat temu:

Wzrost ilości wyszukiwań z urządzeń mobilnych, Google

A teraz wspomniane nowości.
Wyszukiwanie głosowe na komputerach (w telefonach jest już dość długo)

Wyszukiwanie podobnych obrazów (przez wklejenie obrazka)

Instant Pages (czyli ładowanie najwyższych wyników w tle i natychmiastowe wyświetlanie po kliknięciu)

Gdzie jest szukaj

Forum muratora jest doskonałym źródłem informacji – sam znalazłem tam sporo porad, które pozwoliły mi podjąć decyzje. Niestety jeśli idzie o wyszukiwanie informacji, to jest z tym pewien problem. Nawigacja po kategoriach (browse’owanie) jest ok, natomiast spróbujcie coś znaleźć!

Konia z rzędem temu, kto znajdze wyszukiwarke… Ja osobiście zrobiłem to używając funkcji szukaj w mojej Operze:

Wyszukiwanie na forum muratora

Wyszukiwanie na forum muratora

Błędy w architekturze informacji na stronie Brief.pl

Wydaje mi się, iż serwis Brief.pl powstał dość niedawno – copy 2008. Lubie czasem na niego wejść i poczytać wiadomości z branży, jednak parę rozwiązań totalnie mi nie odpowiada.

1/ wyszukiwarka po tagach

Rozwiązanie widoku wyszukiwarki po tagach wydaje mi się, jakimś absurdem. Nie ma informacji o liczbie znalezionych wyników, wyniki są podzielone na kategorie (patrz zrzut poniżej). Do tego nie wiadomo ile w danej kategorii znajduje się odpowiedzi. Klikam ‚Kampanie’ i otrzymuje jeden wynik. Uffff…. ale się zmęczyłem.

Wyniki wyszukiwania po tagach na Brief.pl

Wyniki wyszukiwania po tagach na Brief.pl

Continue…

Jak zbudować intuicyjną wyszukiwarke wewnętrzną

Pomimo, iż google wie (naj)lepiej i jak ktoś szuka to szuka w google, żaden wiekszy serwis internetowy nie jest w stanie funkcjonowac bez własnej, wewnętrznej wyszukiwarki.

W 2008 pojawiła się nowa wersja onetu, który zrezygnował z rozwoju wyszukiwarki internetowej, jednak do wyszukiwarki wewnętrznej nadal wykorzystuje własny mechanizm. Continue…