Preorder.pl w wersji RWD – mocny case!

Zapraszam do przeczytania artykułu nt. redesignu sklepu Preorder.pl. Wpis pojawił się także na blogu NetArch (http://www.netarch.com.pl/blog/redesign-sklepu-preorder-pl-w-wersji-reponsywnej/). Wszystkich śledzących obie strony od razu przepraszam – wpis zawiera jednak wiele ciekawych materiałów oraz kilka danych statystycznych i po prostu uznałem, iż im więcej osób przeczyta tym lepiej 🙂
Continue…

Tablety i smartphone-y nie zjadają e-commerce, przynajmniej na razie

Jak donosi emarketer w USA wzrost sprzedaży dla m-commerce w tym roku wyniesie 50% stanowiąc około 15% całej wartości e-commerce. W kolejnych latach m-commerce będzie rósł do poziomu 25% w 2016 roku. Samo w sobie nie jest to jednak dla mnie bardzo interesujące. Ciekawszą informacją której poszukiwałem od dłuższego czasu jest to czy m-commerce zjada e-commerce. Emarketer twierdzi, iż przynajmniej na razie tak nie jest. M-commerce wpływa na ogólny wzrost wartości sprzedaży w internecie.

Wzrost wartości i udziału m-commerce

Dla polskich sprzedawców liczby podawane dla rynku USA znaczą nie wiele. Nadal znaczenie m-commerce jest niewielkie. Z moich doświadczeń wynika, iż ruch z mobile stanowi od 3 do 7% ruchu w sklepie internetowym. W przypadku dobrze zoptymalizowanych sklepów (RWD lub wersja mobile), ruch ten charakteryzuje się często trochę lepszym współczynnikiem konwersji. Można więc przyjąć iż przychody z m-commerce mogą stanowić od 5 do 10% sprzedaży.

Dla sprzedawców którzy generują przychody na poziomie 100 tys zł/m-c to od 5 do 10 tys – ciągle niewiele. Dla tych którzy generują sprzedaż miesięczną o wartości 1 mln zł, może to być od 50 do 100 tys. Jest się już nad czym pochylić 🙂

M-commerce – aplikacja natywna czy html5

O tym, że aplikacje natywne są lepsze niż html5 może świadczyć chociażby fakt, iż Facebook wycofał się z rozwoju aplikacji w html5 i przeszedł na aplikacje natywne. Oczywiście takie aplikacje są lepsze jak się jest Facebookiem, ma 1 mld userów na całym świecie i nad aplikacjami mobilnymi może pracować kilkudziesięciu developerów oraz kilkaset dodatkowych osób (projektantów, grafików, copywriterów, testerów itp.).

A co ma zrobić właściciel sklepu internetowego? Małe sklepy mogą pomyśleć o wersji mobile lub responsywnym szablonie. Większe o aplikacji.

Dlaczego warto zbudować aplikacje w HTML5?

GetElastic przekonuje iż warto wybrać jednak 5-tke . Dlaczego? Oto najważniejsze kwestie związane z aplikacjami natywnymi.

Wady aplikacji natywnych

 • wysokie koszty tworzenia i utrzymania aplikacji,
 • użytkownicy muszą aktualizować swoje aplikacje,
 • gorsze możliwości linkowania, share-owania treści poza natywną aplikacje,
 • konieczność płacenia app storowi (jeśli aplikacja jest płatna – nie dotyczy e-commerce),
 • użytkownicy rzadko instalują i używają „małe aplikacje” (małych serwisów, sklepów, mało popularne

Zalety aplikacji natywnych

 • lepsze wykorzystanie kamery, OS-u zainstalowanego na danym telefonie,
 • dotarcie do klientów którzy szukają marki w app storze,
 • najczęściej większa szybkość aplikacji
W przypadku aplikacji e-commerceowych, gdzie najczęściej nie wykorzystuje się zaawansowanych technologii i możliwości mobilnego OS-u, wydaje się że HTML5 może być dużo tańszy, prostszy i szybszy. Co za tym idzie może stanowić lepszy wybór.

Więcej na: http://www.getelastic.com/why-html5-should-replace-native-apps-for-ecommerce/

Tablety i e-commerce – strona w wersji mobilnej vs aplikacja

Pewnie często zastanawiacie się czy ten rok będzie rokiem tabletów i mobile commerce. Osobiście myślę, że jeszcze nie – u nas będzie to raczej 2013. Jednocześnie często zastanawiam się co jest lepszą inwestycją – aplikacja czy wersja mobile.

Na ten temat pisałem już artykuł: http://plutecki.net/2011/06/czy-warto-inwestowac-natywna-aplikacje-czy-tez-optymalizacje-strony-dla-mobile/.

A jak to wygląda w liczbach? EMarketer opublikował dzisiaj ciekawe statystyki – najpierw, sposoby oglądania oferty sklepów:

Aplikacje a dostęp do sklepów na tabletach

 

Częstotliwość z jaką użytkownicy tabletów korzystają z zakupów internetowych:

Częstotliwość korzystania z m-commerce na tabletach

Co z tego wynika? Według mnie:

 • tablety będą coraz popularniejsze
 • użytkownicy tabletów to atrakcyjny target
 • jak na razie większość sprzedawców może myśleć o dostosowaniu stron do przeglądarek na tabletach
 • aplikacje m-commerce tylko dla największych sklepów i marek